Widzowie skarżą się do KRRiT. Chodzi o "Wiadomości" i TVP Info

Danuta Holecka i Michał Adamczyk to twarze programów informacyjnych TVP
Danuta Holecka i Michał Adamczyk to twarze programów informacyjnych TVP
Źródło zdjęć: © TVP

18.09.2023 09:51, aktual.: 18.09.2023 10:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od momentu ogłoszenia przez prezydenta Andrzeja Dudę terminu wyborów parlamentarnych do KRRiT wpłynęło 18 skarg na programy informacyjne i publicystyczne Telewizji Polskiej. Większość zarzuca stronniczość i faworyzowanie polityków partii rządzącej, ale była też skarga na rzekome nawoływanie do przemocy.

Sprawozdania TVP nie pozostawiają złudzeń, że w pierwszej połowie 2023 r. telewizja publiczna faworyzowała polityków partii rządzącej. W samym drugim kwartale PiS "przedstawiał swoje stanowisko" za pośrednictwem TVP przez ok. 252 godziny. Druga największa partia w polskim Sejmie, czyli Platforma Obywatelska (107 posłów), mogła liczyć na ok. 10 godzin.

Jak dowiedział się "Presserwis", w okresie od 8 sierpnia do 10 września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała 18 skarg na "Wiadomości" TVP1 i programy TVP Info. W dużej mierze właśnie w kontekście stronniczości politycznej i propagandowego wydźwięku prezentowanych materiałów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od czasu ogłoszenia przez prezydenta RP terminu wyborów widzowie TVP oglądają reportaże faworyzujące partię rządzącą, np. w kontekście "jedynek" na listach czy wieców politycznych. Skargi do KRRiT dotyczyły przede wszystkim treści prezentowanych w głównym wydaniu "Wiadomości" (5 skarg).

Inne zgłoszenia dotyczyły takich programów jak "W tyle wizji", "Strefa starcia" czy "Woronicza 17". Widzowie dopatrzyli się w nich nawoływania do przemocy, obrażania osób LGBT przy cichej akceptacji prowadzącego, który po prostu nie reagował. A debaty polityków różnych opcji w studiu TVP były - zdaniem skarżących - stronnicze i bez szacunku do niektórych gości.

KRRiT po otrzymaniu skarg musi teraz wystąpić do nadawcy o udostępnienie nagrań i przeanalizować je pod kątem stawianych zarzutów. W razie pozytywnego rozpatrzenia skargi, Rada może ukarać nadawcę lub wezwać go do przestrzegania Ustawy o radiofonii i telewizji.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat "One Piece" Netfliksa, masakrujemy "Ślub od pierwszego wejrzenia""Żony Warszawy", a także rozwiązujemy "Problem trzech ciał" i innych nadchodzących ekranizacji. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)
Zobacz także