Widzowie skarżą się do KRRiT. Chodzi o "Wiadomości" i TVP Info
Od momentu ogłoszenia przez prezydenta Andrzeja Dudę terminu wyborów parlamentarnych do KRRiT wpłynęło 18 skarg na programy informacyjne i publicystyczne Telewizji Polskiej. Większość zarzuca stronniczość i faworyzowanie polityków partii rządzącej, ale była też skarga na rzekome nawoływanie do przemocy.
Sprawozdania TVP nie pozostawiają złudzeń, że w pierwszej połowie 2023 r. telewizja publiczna faworyzowała polityków partii rządzącej. W samym drugim kwartale PiS "przedstawiał swoje stanowisko" za pośrednictwem TVP przez ok. 252 godziny. Druga największa partia w polskim Sejmie, czyli Platforma Obywatelska (107 posłów), mogła liczyć na ok. 10 godzin.
Jak dowiedział się "Presserwis", w okresie od 8 sierpnia do 10 września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała 18 skarg na "Wiadomości" TVP1 i programy TVP Info. W dużej mierze właśnie w kontekście stronniczości politycznej i propagandowego wydźwięku prezentowanych materiałów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W TVP Info aż zamilkli. "Coś obrzydliwego"
Od czasu ogłoszenia przez prezydenta RP terminu wyborów widzowie TVP oglądają reportaże faworyzujące partię rządzącą, np. w kontekście "jedynek" na listach czy wieców politycznych. Skargi do KRRiT dotyczyły przede wszystkim treści prezentowanych w głównym wydaniu "Wiadomości" (5 skarg).
Inne zgłoszenia dotyczyły takich programów jak "W tyle wizji", "Strefa starcia" czy "Woronicza 17". Widzowie dopatrzyli się w nich nawoływania do przemocy, obrażania osób LGBT przy cichej akceptacji prowadzącego, który po prostu nie reagował. A debaty polityków różnych opcji w studiu TVP były - zdaniem skarżących - stronnicze i bez szacunku do niektórych gości.
KRRiT po otrzymaniu skarg musi teraz wystąpić do nadawcy o udostępnienie nagrań i przeanalizować je pod kątem stawianych zarzutów. W razie pozytywnego rozpatrzenia skargi, Rada może ukarać nadawcę lub wezwać go do przestrzegania Ustawy o radiofonii i telewizji.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat "One Piece" Netfliksa, masakrujemy "Ślub od pierwszego wejrzenia" i "Żony Warszawy", a także rozwiązujemy "Problem trzech ciał" i innych nadchodzących ekranizacji. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.