Trwa ładowanie...

Widzowie atakują BBC za relacje dotyczące Kate. Stacja nie poczuwa się do winy

BBC, pododobnie jak wiele innych mediów, poświęciło sporo czasu kontrowersjom związanym z edycją zdjęcia księżnej Kate z dziećmi. Część Brytyjczyków uznała, że stacja goniła tylko za sensacją, co nie uchodzi publicznemu nadawcy. BBC odpiera zarzuty.

Widzowie krytykują BBC za relacje o wpadce KateWidzowie krytykują BBC za relacje o wpadce KateŹródło: Getty Images
d2y0ymk
d2y0ymk

10 marca, w brytyjski Dzień Matki, w królewskich mediach społecznościowych ukazała się urocza fotka Kate z dziećmi: Charlotte, Georgem i Louisem. Było to pierwsze publiczne zdjęcie księżnej od czasu jej styczniowej operacji. Szybko wyszło na jaw, że zdjęcie zostało poddane fotoedycji. Powstało podejrzenie, że nie przedstawia aktualnego wizerunku rodziny. . Największe agencje informacyjne wycofały je z użytku.

W odpowiedzi na tę rozkręcającą się aferę medialną Pałac Kensington poinformował, że zdjęcie zrobił William, a przed publikacją było poprawiane przez samą Kate.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe twarze TVP

- Jak wielu fotografów amatorów, od czasu do czasu, eksperymentuję z edycją. Chciałam przeprosić za zamieszanie - napisała księżna Walii.

d2y0ymk

Jeszcze przed tym oświadczeniem, ale już po zablokowaniu przez agencje dostępu do kontrowersyjnego zdjęcia, w BBC było ono tematem nr 1. Główne serwisy informacyjne poświęciły edytowanej fotce jedną trzecią swojego czasu antenowego.

Wielu Brytyjczyków, jeszcze przed ujawnieniem choroby nowotworowej Kate, zaczęło domagać się od stacji przeprosin za "przesadne" i "nastawione na sensację" zainteresowanie sprawą. Nadawca nie ma sobie nic do zarzucenia.

Stanowisko BBC

"Mamy obowiązek relacjonować historie, które są interesujące dla naszych widzów, a z naszych pomiarów oglądalności wiemy, że była to historia najbardziej interesująca tego dnia. [...] Istotnym celem naszej analizy była potrzeba kontroli nad wykorzystywaniem sztucznej inteligencji do manipulowania zdjęciami. Przyjrzeliśmy się szerszej kwestii, czy ludzie mogą ufać obrazom, które widzą, i jak mogą stwierdzić, czy zostały one zmienione" - czytamy w komunikacie BBC.

d2y0ymk

W 52. odcinku podcastu "Clickbait" rozwiązujemy "Problem trzech ciał" Netfliksa, zachwycamy się "Szogunem" na Disney+ i wspominamy najlepsze seriale 2023 roku nagrodzone na gali Top Seriale 2024. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2y0ymk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y0ymk