Też to widzieliście? Słupki "Wiadomości" TVP hitem sieci
- Prezydent dziękuje wszystkim zaangażowanym w zwalczanie pandemii koronawirusa. I chwali polską strategię tej walki – to pierwsze słowa, jakie Edyta Lewandowska wypowiedziała w poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości". Sukces Polski w kwestii szczepień był podkreślany w programie wielokrotnie i niestety nie zawsze zgodnie z prawdą. Szybko wyłapali to internauci.
Dostarczenie do Polski kolejnych 380 tys. dawek szczepionki i imponujące, na tle innych państw UE, tempo szczepień było tematem numer jeden 22 lutego w "Wiadomościach". Obok przedstawiania twardych danych nie zabrakło prezydenta Andrzeja Dudy, który chwalił personel medyczny za "zdany egzamin" w walce z pandemią. Niestety nie wszystko się w tym materiale zgadzało.
Po pierwsze, Edyta Lewandowska najpierw użyła sformułowania "Polska w światowej czołówce tempa szczepień na Covid-19". Chwilę później widzowie usłyszeli, że "Polska od wielu dni utrzymuje się w ścisłej europejskiej czołówce". Nasz kraj jest w czołówce, ale europejskiej. I to właśnie ta druga informacja jest zgodna z prawdą.
Z oficjalnych informacji wynika, że w Polsce wykonano ponad 2,7 mln szczepień (1,7 mln to pierwsza dawka). Na 100 mieszkańców 7,1 otrzymało już wakcynę, co plasuje nasz kraj w europejskiej czołówce za Maltą (12,82) i Danią (8,36), a ex aequo z Rumunią.
Widzowie "Wiadomości" zobaczyli wykres z wynikiem 7,1 szczepień na 100 mieszkańców, gdzie zielony słupek Polski górował nad "czerwoną" Hiszpanią (6,32), Niemcami (5,86) czy Francją (5,73). Ale wykres zmontowano tak, by Polska była na pierwszym miejscu, czyli bez pokazywania Malty, Danii i Rumunii. Rażącą nieścisłość bardzo szybko wyłapali internauci, którzy prezentowany wykres zaczęli komentować w mocno niewybredny sposób.
Wpadka "Wiadomości" TVP czy zamierzone działanie?
Pomijając sposób prezentowania danych, Polska faktycznie jest "w europejskiej czołówce tempa szczepień na Covid-19". Ale słowa prezenterki, która uplasowała nasz kraj w światowej czołówce, są mocno na wyrost.
7,1 zaszczepionych na 100 mieszkańców nie daje Polsce miejsca nawet w pierwszej dwudziestce, jeżeli chodzi o światowy ranking. Obecnym rekordzistą jest Gibraltar (34 tys. ludności), gdzie na 100 mieszkańców ponad 87 miało już podaną szczepionkę. W znacznie większym Izraelu (8,8 mln ludności) tempo szczepień wynosi 79 na 100 mieszkańców. Dalej w światowej czołówce plasuje się m.in. Wielka Brytania (26,79 – 6. miejsce), a pierwszą dziesiątkę zamykają Stany Zjednoczone z wynikiem 20,31.