"Wiadomości" TVP chwalą walkę z inflacją. W wykresie CBOS pominęły jeden szczegół
W czwartkowym (27.01.) wydaniu głównym "Wiadomości" redakcja poświęciła kilka materiałów na to, by pokazać widzom, jak rząd skutecznie dba o dobrobyt Polaków. W jednym reportażu aż trzy razy padło stwierdzenie, że rząd szykuje się do wprowadzenia "drugiej już tarczy antyinflacyjnej". Pojawił się też ciekawy wykres, który w oryginalnej wersji CBOS-u prezentował się nieco inaczej.
- W przyszłym tygodniu zatankujemy na stacjach paliw taniej, a w sklepach powinny spaść ceny podstawowej żywności. Takie będą efekty wejścia w życie drugiej już tarczy antyinflacyjnej – mówiła Edyta Lewandowska, zapowiadając materiał pt. "Skuteczna walka z inflacją".
- Odpowiednią ustawę w tej sprawie podpisał już prezydent Andrzej Duda. Niższe stawki podatku mają obowiązywać już od 1 lutego – dodała prezenterka. Po jej słowach wyemitowano reportaż, który można nazwać 3-minutową laurką dla rządu i spółek skarbu państwa z PKN Orlen i PGNiG na czele.
Z reportażu "Wiadomości" wynikało, że mimo ogólnoeuropejskiego wzrostu inflacji Polska radzi sobie świetnie. A rosnące ceny paliw czy prądu to "efekt unijnej polityki klimatycznej, na którą kilka lat temu zgodził się rząd Donalda Tuska".
- Skutki inflacji nieco złagodzi druga już rządowa tarcza antyinflacyjna. Z sondażu CBOS wynika, że ponad połowa ankietowanych pozytywnie ocenia takie działania – mówił autor reportażu, gdy na ekranie pojawił się wykres.
"Wiadomości" przemilczały drobny fakt, że w oryginalnej wersji na te 55 proc. odpowiedzi składały się dwa warianty. I tylko 9 proc. odpowiedziało, że działania rządu przełożą się w dużym stopniu na złagodzenie wzrostu cen. A aż 46 proc. uważa, że w niewielkim stopniu.
Przywodzi to na myśl głosy emerytów, którzy w Polskim Ładzie nawet, jeśli dostali wyższe świadczenia, to przy rosnących cenach i tak nie odczują tej podwyżki. "Wiadomości" TVP wolały pominąć ten szczegół i przekazały, że aż 55 proc. Polaków wierzy w skuteczność działania polskiego rządu.
- Druga już tarcza antyinflacyjna to także rozwiązanie problemów mieszkańców wspólnot mieszkaniowych i lokali komunalnych – mówił później reporter TVP, co było trzecim powtórzeniem sformułowania "druga już tarcza inflacyjna" w tym samym materiale.
O jakim problemie mowa? O kilkusetprocentowym wzroście opłat za gaz, którego doświadczyło wielu Polaków w 2022 r. Przedstawiciel PGNiG zapewnił widzów TVP, że każdy, kto zapłacił już wyższą fakturę, dostanie wyrównanie. Na koniec podkreślono również, że "PKN Orlen osiągnął rekordowy zysk pod koniec ubiegłego roku", a obniżenie cen paliw, które ma wkrótce nastąpić, nie odbije się negatywnie na wynikach finansowych spółki dowodzonej przez Daniela Obajtka.