Trwa ładowanie...

"Wiadomości" TVP chwalą walkę z inflacją. W wykresie CBOS pominęły jeden szczegół

W czwartkowym (27.01.) wydaniu głównym "Wiadomości" redakcja poświęciła kilka materiałów na to, by pokazać widzom, jak rząd skutecznie dba o dobrobyt Polaków. W jednym reportażu aż trzy razy padło stwierdzenie, że rząd szykuje się do wprowadzenia "drugiej już tarczy antyinflacyjnej". Pojawił się też ciekawy wykres, który w oryginalnej wersji CBOS-u prezentował się nieco inaczej.

Edyta Lewandowska miała same dobre wiadomości dla widzów TVPEdyta Lewandowska miała same dobre wiadomości dla widzów TVPŹródło: TVP VOD
d1fukft
d1fukft

- W przyszłym tygodniu zatankujemy na stacjach paliw taniej, a w sklepach powinny spaść ceny podstawowej żywności. Takie będą efekty wejścia w życie drugiej już tarczy antyinflacyjnej – mówiła Edyta Lewandowska, zapowiadając materiał pt. "Skuteczna walka z inflacją".

- Odpowiednią ustawę w tej sprawie podpisał już prezydent Andrzej Duda. Niższe stawki podatku mają obowiązywać już od 1 lutego – dodała prezenterka. Po jej słowach wyemitowano reportaż, który można nazwać 3-minutową laurką dla rządu i spółek skarbu państwa z PKN Orlen i PGNiG na czele.

Strzelanina i dramat w rodzinie Opozdy

Z reportażu "Wiadomości" wynikało, że mimo ogólnoeuropejskiego wzrostu inflacji Polska radzi sobie świetnie. A rosnące ceny paliw czy prądu to "efekt unijnej polityki klimatycznej, na którą kilka lat temu zgodził się rząd Donalda Tuska".

d1fukft

- Skutki inflacji nieco złagodzi druga już rządowa tarcza antyinflacyjna. Z sondażu CBOS wynika, że ponad połowa ankietowanych pozytywnie ocenia takie działania – mówił autor reportażu, gdy na ekranie pojawił się wykres.

tvp TVP VOD
Źródło: TVP VOD

"Wiadomości" przemilczały drobny fakt, że w oryginalnej wersji na te 55 proc. odpowiedzi składały się dwa warianty. I tylko 9 proc. odpowiedziało, że działania rządu przełożą się w dużym stopniu na złagodzenie wzrostu cen. A aż 46 proc. uważa, że w niewielkim stopniu.

Przywodzi to na myśl głosy emerytów, którzy w Polskim Ładzie nawet, jeśli dostali wyższe świadczenia, to przy rosnących cenach i tak nie odczują tej podwyżki. "Wiadomości" TVP wolały pominąć ten szczegół i przekazały, że aż 55 proc. Polaków wierzy w skuteczność działania polskiego rządu.

d1fukft

- Druga już tarcza antyinflacyjna to także rozwiązanie problemów mieszkańców wspólnot mieszkaniowych i lokali komunalnych – mówił później reporter TVP, co było trzecim powtórzeniem sformułowania "druga już tarcza inflacyjna" w tym samym materiale.

O jakim problemie mowa? O kilkusetprocentowym wzroście opłat za gaz, którego doświadczyło wielu Polaków w 2022 r. Przedstawiciel PGNiG zapewnił widzów TVP, że każdy, kto zapłacił już wyższą fakturę, dostanie wyrównanie. Na koniec podkreślono również, że "PKN Orlen osiągnął rekordowy zysk pod koniec ubiegłego roku", a obniżenie cen paliw, które ma wkrótce nastąpić, nie odbije się negatywnie na wynikach finansowych spółki dowodzonej przez Daniela Obajtka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1fukft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fukft