Trwa ładowanie...

"Wiadomości" przypomniały "mowę ciała" Tuska i Putina. To nagranie ma już 13 lat

Po trzech tygodniach od wybuchu wojny w Ukrainie "Wiadomości" TVP po raz kolejny wzięły na celownik Donalda Tuska, sugerując jego sympatię dla Władimira Putina. Szczytem wszystkiego było pokazanie "mowy ciała" obu przywódców w trakcie pamiętnego przemówienia Lecha Kaczyńskiego w 2009 r.

Danuta Holecka zapowiedziała kolejny kontrowersyjny materiał Macieja Sawickiego o Tusku i PODanuta Holecka zapowiedziała kolejny kontrowersyjny materiał Macieja Sawickiego o Tusku i POŹródło: TVP VOD
dyidue8
dyidue8

W środę 16 marca wieczorne wydanie "Wiadomości" zdominował temat wojny w Ukrainie m.in. w kontekście wizyty Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie. Nie zabrakło też tradycyjnego uderzania w opozycję z Donaldem Tuskiem na czele. Maciej Sawicki, ekspert od tego typu materiałów, w reportażu pt. "EPP – Europejska Partia Putina" przeszedł samego siebie, by pokazać rzekomy związek Tuska z Putinem.

EPP to skrót od European People's Party, czyli Europejskiej Partii Ludowej, której w Europarlamencie przewodniczy Donald Tusk. 21. dnia wojny w Ukrainie Telewizja Polska postanowiła udowodnić, że gdy polski rząd solidaryzuje się z rządem niepodległej Ukrainy, Donald Tusk i jego partia opowiada się za prorosyjską opozycją na Węgrzech. I za samym Putinem.

- Już w 2010 r. Jarosław Kaczyński wysłał list otwarty, w którym ostrzegał, że Putin prowadzi politykę neoimperialną – mówił reporter "Wiadomości", przypominając, że "trafną diagnozę" prezesa PiS-u "próbowali zdyskredytować sympatyzujący z Donaldem Tuskiem dziennikarze". Jako przykład pokazano Piotra Kraśkę, który w tamtym czasie był gospodarzem "Wiadomości" TVP, ale teraz jest szefem "Faktów" TVN.

Nie tylko Cichopek i Hakiel. Te rozstania gwiazd zszokowały Polaków

Dalej pokazano słynne przemówienia Lecha Kaczyńskiego z Gruzji ("Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie. A później może i czas na mój kraj, na Polskę") i z Westerplatte.

dyidue8

- Naruszenie integralności terytorialnej, która jest zawsze złem, było wtedy, jest i dzisiaj. To problem nie tylko totalitaryzmu. To problem wszelkich imperialnych i neoimperialnych skłonności – mówił Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Fragment "Wiadomości" TVP z 16.03.2022 TVP VOD
Fragment "Wiadomości" TVP z 16.03.2022Źródło: TVP VOD

Po tych słowach "Wiadomości" pokazały trybunę światowych przywódców i zwróciły uwagę na zachowanie Donalda Tuska i siedzącego nieopodal Władimira Putina.

- Ta mowa ciała jest czytelna podobnie jak polityka Platformy Obywatelskiej z Donaldem Tuskiem na czele – mówił Maciej Sawicki. Na nagraniu puszczonym w "Wiadomościach" w zwolnionym tempie widać, jak ówczesny polski premier zaczął delikatnie klaskać, podczas gdy Putin wyglądał, jakby zacierał ręce.

Fragment "Wiadomości" TVP z 16.03.2022
Fragment "Wiadomości" TVP z 16.03.2022

W dalszej części programu "Wiadomości" wytknęły PO, że "nie zmieniła prorosyjskiego kursu nawet po tragedii w Smoleńsku". Ten komentarz opatrzono fragmentami kontrowersyjnego filmu dokumentalnego Ewy Stankiewicz pt. "Stan zagrożenia".

dyidue8

Widzowie TVP, którzy z pewnością nieco przywykli do tego, co codziennie serwują im "Wiadomości", po ostatnim odcinku musieli się mocno zdziwić. Tak abstrakcyjnego wydania programu informacyjnego Telewizji Polskiej już dawno nie było.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dyidue8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dyidue8