"Wiadomości" pominęły miażdżący fragment. Sprawdziliśmy, jak niemiecka gazeta "chwali" PiS

W "Wiadomościach" zachwycano się nowym pomysłem gospodarczym rządu
W "Wiadomościach" zachwycano się nowym pomysłem gospodarczym rządu
Źródło zdjęć: © TVP VOD

18.05.2021 22:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z wtorkowego wydania "Wiadomości" widzowie mogli się dowiedzieć, dlaczego "Polski ład" jest wspaniałym rozwiązaniem, którym zachwycają się przechodnie na ulicy i zagraniczni dziennikarze. Jako przykład pokazano wycinek niemieckiego artykułu. Dziwnym trafem "Wiadomości" opuściły dalszy fragment, w którym autor pisał o "autorytarnych rządach PiS-u" i "kupowaniu krytycznych mediów".

O nowym programie gospodarczym PiS-u mówi cała Polska. W "Wiadomościach" zapytano o zdanie przechodniów, którzy jak jeden mąż zachwycali się obietnicami rządu. - Złotych czasów żeśmy się doczekali – mówiła uśmiechnięta seniorka do mikrofony TVP3 Lublin.

Według dziennikarzy TVP nie tylko "przeciętni Polacy" są zadowoleni z rządów PiS-u, ale także zagraniczni dziennikarze. W jednym z materiałów o "Polskim ładzie" pokazano nagłówek i fragment artykułu z "Financial Times". Cytowano też niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung", a dokładnie artykuł Reinharda Vesera.

Widzowie TVP dowiedzieli się, że niemiecki dziennikarz chwalił polski rząd za działania prorodzinne, zwłaszcza wprowadzenie 500+. "Wprowadzony przez PiS dodatek na dzieci trwale podniósł stopę życiową wielu rodzin w Polsce, podczas gdy pozostałe partie nie dostrzegły lub ignorowały socjalne potrzeby wielu Polaków" – to cytat przywołany i przetłumaczony przez "Wiadomości".

Krytycznego akapitu zaznaczonego na czerwono "Wiadomości" już nie przetłumaczyły
Krytycznego akapitu zaznaczonego na czerwono "Wiadomości" już nie przetłumaczyły© zeitung.faz.net

Ten fragment idealnie pasował pod tezę "zagraniczne media chwalą PiS". Ale Veser w tym samym artykule napisał kilka następnych akapitów. Takich, w których zwracał uwagę na "prawdziwe intencje" partii Jarosława Kaczyńskiego, o których "Wiadomości" nie chciały już wspominać.

"'Ład' dla Polski, nad którym tak naprawdę pracuje PiS i jego mali sojusznicy, nie polega przede wszystkim na wzmocnieniu państwa opiekuńczego, ale na eliminacji praworządności i demokratycznych procedur. Od wyborów w 2015 r. rząd zdecydowanie i wątpliwymi metodami poddał pod kontrolę polityczną najważniejsze sądy i prokuraturę. Państwowe firmy kierowane przez partyjnych ludzi są zinstrumentalizowane w politycznych działaniach szachowych, takich jak kupowanie krytycznych mediów" – to kolejny akapit z tekstu "Frankfurter Allgemeine Zeitung", który widać na ekranie w "Wiadomościach". Ale nie został przetłumaczony.

"To, czy narodowym konserwatystom uda się przedłużyć swój dotychczasowy sukces 'Polskim ładem', a tym samym zakończyć ustanawianie autorytarnych rządów, zależy od tego, czy uda im się opanować toczący się spór we własnych szeregach" – kwitował niemiecki autor, o czym przeciętny widz "Wiadomości" raczej się nie dowie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (729)
Zobacz także