W ofierze szatanowi. Historia strasznej zbrodni na nastolatkach na Śląsku
W najnowszym odcinku "Opowiem ci o zbrodni" Małgorzata i Michał Kuźmińscy opowiedzą o wydarzeniach z 1999 roku, gdy dwóch młodych mężczyzn dokonało makabrycznej zbrodni w starym poniemieckim bunkrze.
27.09.2019 | aktual.: 27.09.2019 15:46
Czwórkę przyjaciół - Karinę, Kamila, Roberta i Tomasza (od 18 do 21 lat) - łączy zamiłowanie do satanistycznych praktyk. Spotykają się w bunkrze w Halembie, jednej z dzielnic Rudy Śląskiej po to, aby wspólnie czytać Biblię Szatana, palić świece i uprawiać rytualny seks. Jednak Tomasz i Robert pragną być jeszcze bliżej swojego "pana". Planują złożyć ofiarę. W nocy z 2 na 3 marca 1999 roku prowadzą Kamila i Karinę do bunkra, gdzie zadają im ciosy nożem w plecy, brzuch, klatkę piersiową i głowę. Dopełnieniem satanistycznego rytuału miało być samobójstwo sprawców. Jednak na to ani Robert, ani Tomasz się nie decydują.
W 2011 roku o sprawie i śledztwie pisała Wirtualna Polska:
Robert w prokuraturze opowiada ze szczegółami, co stało się w nocy z wtorku na środę: "Kazaliśmy im uklęknąć przed nami - plecami do siebie - i pochylić głowy. Mieliśmy przy sobie świeczki. Ja trzymałem jedną w lewej ręce. W tej samej ręce miałem kartkę z formułką. W połowie odczytywania formułek wyciągnęliśmy noże, unieśliśmy je nad ich głowami. Ja dźgnąłem Kamila w okolice pleców, boków. Po pierwszym pchnięciu Kamil na mnie spojrzał. Było to bardzo nieprzyjemne, wystraszyłem się. Zacząłem zadawać kolejne uderzenia wszędzie, gdzie się odsłonił. W końcu znieruchomiał, więc przestałem. Widziałem, że Tomek szamoce się z Kariną. Błagała o życie: ratuj mnie, Robert!". Ale Robert nie reagował. Ciała Kariny i Kamila były podźgane jak sita. 19 ciosów trafiło w głowę, brzuch, klatkę piersiową, plecy.
Inscenizacja wydarzeń z 1999 roku. Kadry z programu:
W najnowszym odcinku "Opowiem ci o zbrodni" wydarzeniom, które przed laty wstrząsnęły Polską, przyjrzą się Małgorzata i Michał Kuźmińscy. Ona: antropolog kultury, blogerka, zarządza projektami w branży IT. On: wicenaczelny "Tygodnika Powszechnego”, autor tekstów piosenek i bloger.
Razem: jedni z najciekawszych twórców rasowych kryminałów, których wyjątkowość doczekała się własnej kategorii "etno-kryminał". Perfekcyjni i niepodrabialni - tak mówi o nich konkurencja. Mają w dorobku pięć tytułów, a wszystkie cenione za wyraziste tło peryferyjnej Polski, nienaganną konstrukcję, staranny research i refleksję intelektualną. We wrześniu tego roku ukazała się ich nowa powieść Mara.
W nowym sezonie "Opowiem ci o zbrodni" czołowi polscy pisarze przyjrzą się siedmiu prawdziwym zbrodniom, które wstrząsnęły Polską. W każdym z odcinków pisarze stają się narratorami, którzy opowiadają o wybranym przez siebie morderstwie w charakterystyczny dla siebie sposób. Podobnie jak przy pracy nad pierwszym sezonem, pisarze otrzymali dostęp do akt sądowych, dzięki którym starają się dokonać dogłębnej analizy działań morderców.
Zdjęcia studyjne wzbogacone zostaną nie tylko rekonstrukcjami przebiegu zbrodni i okoliczności, jakie do nich doprowadziły. Pisarze udali się także w miejsca kluczowe dla przebiegu zbrodni, rozmawiali z osobami zaangażowanymi w sprawy, z rodzinami ofiar.
Wśród kwestii poruszanych w najnowszych odcinkach znalazły się między innymi historia "wampira" ze Stefanowic, który mordował starsze kobiety, sprawa rytualnego mordu w bunkrze w Halembie oraz historia 24-letniego Patryka z Gdańska, którego ciało znaleziono po trzech tygodniach, od momentu gdy wyruszył w samotny rejs.