"Variety" o TVN24. "To wiodące źródło niezależnych wiadomości w Polsce"
Problemy TVN24 związane z nieprzedłużeniem koncesji są jedną z najgłośniejszych spraw ostatnich tygodni. Raportują o niej także amerykańskie media. Serwis słynnego "Variety" właśnie opublikował artykuł, w którym cytowana jest mocna wypowiedź szefa grupy Discovery, do której należy stacja.
We wtorek 10 sierpnia, na dzień przed zapowiadaną debatą w Sejmie o "lex TVN", Komitet Obrony Demokracji zorganizuje ogólnopolskie protesty w obronie wolnych mediów. Do marszów KOD-u dołączyło już ponad 70 miejscowości. O protestach napisały nie tylko polskie media, ale także amerykańskie. Wspomniał o nich m.in. serwis "Variety", który w swoim artykule wyjaśnił też, do czego by doszło, gdyby ustawa "lex TVN" weszła w życie.
"Jeśli ustawa, wprowadzona przez prawicowy rząd, zostałaby uchwalona, uniemożliwiłaby pozaeuropejskim podmiotom posiadanie polskich firm medialnych. W szczególności zmusiłoby to Discovery Inc. do sprzedaży większościowego pakietu udziałów w grupie TVN, która prowadzi TVN24, stację powszechnie uważaną przez wielu Polaków za wiodące źródło niezależnych wiadomości telewizyjnych. Wyceniany na około 2 mld dol. TVN jest największą amerykańską inwestycją w Polsce" - czytamy.
Zobacz: "Śmieszne argumenty". Magdalena Sroka o słowach Jarosława Kaczyńskiego
W artykule została przytoczona wypowiedź Jeana-Briaca Perrette’a, prezesa i dyrektora generalnego Discovery.
- Poważnym problemem jest upolitycznienie odnowienia koncesji na prowadzenie TVN24, a także głosowanie, które odbędzie się w polskim parlamencie w tym tygodniu. Jest to problem nie tylko dla naszej firmy, ale również dla Polaków, polskiej gospodarki i każdej firmy inwestującej w Polsce - powiedział Perrette w oświadczeniu udostępnionym "Variety".
- Rządy prawa i wolne media są kluczowymi elementami każdej demokracji i będziemy nadal bronić roli TVN-u jako wiodącego, niezależnego dostawcy wiadomości w kraju. Nieprzewidywalne ramy regulacyjne powinny być bardzo niepokojące dla wszystkich potencjalnych inwestorów na polskim rynku. Mam nadzieję, że polscy regulatorzy i politycy w końcu podzielą ten pogląd - dodał prezes Discovery.
Na samym końcu tekstu "Variety" zaznacza, że przejście ustawy w Sejmie doprowadzi do pogorszenia relacji między Polską a USA.
O co chodzi w "lex TVN"?
Przypomnijmy, że od kilku miesięcy KRRiT nie chce udzielić koncesji TVN24 i TVN7. Organ tłumaczy, że jego postawa wynika z "niejasności" dotyczących struktury właścicielskiej. Powołuje się na to, że koncesje w Polsce mogą posiadać wyłącznie podmioty działające w Europejskim Obszarze Gospodarczym. TVN jest własnością holenderskiej spółki Polish Television Holding BV, której właścicielem jest amerykańska grupa Discovery.
Na początku lipca grupa posłów pod przewodnictwem Marka Suskiego zaproponowała nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. W praktyce zmusi ona Discovery do sprzedaży TVN-u.
Czas powoli zaczyna uciekać, bo obecna koncesja TVN24 wygasa 26 września. Wiadomo już, że w samej Zjednoczonej Prawicy nie ma pełnej zgody na "lex TVN". Jarosław Gowin i jego posłowie z Porozumienia mocno sprzeciwiają się temu pomysłowi i zaproponowali własną nowelizację.