Tym artystom Bursztynowy Słowik pomógł w karierze. "Ten festiwal otworzył nam wiele drzwi"

Doda i zespół Virgin wygrali Bursztynowego Słowika w 2005 r.
Doda i zespół Virgin wygrali Bursztynowego Słowika w 2005 r.
Źródło zdjęć: © AKPA
oprac. FBO

17.08.2022 16:39, aktual.: 17.08.2022 17:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bursztynowy Słowik to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w polskim przemyśle muzycznym. Wręczany jest co roku podczas Sopot Festivalu i jest marzeniem wielu artystów. Wygranie tej statuetki otworzyło drzwi do wielkiej kariery wykonawcom, którzy do dziś święcą triumfy na listach przebojów.

Bursztynowy Słowik przyznawany jest artystom muzycznym podczas festiwalu w Sopocie od kilkudziesięciu lat. Laureatami tej nagrody do tej pory byli m.in. Edyta Bartosiewicz, zespół Maanam, Krzysztof Krawczyk czy Andrzej Piaseczny. Co roku dziesiątki artystów wysyłają swoje konkursowe propozycje licząc, że uda im się zakwalifikować do grona finalistów, którzy będą mogli zaprezentować się przed widownią Opery Leśnej i walczyć o zwycięstwo. W zeszłym roku Bursztynowego Słowika za utwór "Bez ciebie" dostał Dawid Kwiatkowski.

Wygrana przez Dawida Kwiatkowskiego Bursztynowego Słowika

Niedziwne, że chrapka polskich wykonawców na Bursztynowego Słowika jest naprawdę ogromna. Nie raz i nie dwa bowiem wygrana tej prestiżowej nagrody otwierała wykonawcom drzwi do wielkiej kariery. Przypomnijmy kilku z nich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bez wątpienia idealnym przykładem na to, jak wiele Bursztynowy Słowik potrafi zmienić, jeśli chodzi o drogę zawodową, była Doda i jej ówczesny zespół Virgin. W 2005 roku Dorota Rabczewska i Tomasz Lubert zgłosili do konkursu utwór "Znak pokoju", z którym zakwalifikowali się do finałowej szóstki wykonawców, która wystąpiła na scenie Opery Leśnej. I mimo że od ich debiutu mijało wówczas 3 lata, to tak naprawdę to zwycięstwo sprawiło, że stali się w Polsce wielkimi gwiazdami (wygrali wówczas m.in. z Mandaryną i jej utworem "Ev'ry Night", który był wtedy wielkim hitem w Polsce).

Doda Virgin Znak Pokoju - video Dailymotion

Doda niejednokrotnie podkreślała, że to był jeden z najważniejszych występów w jej życiu. - To był nasz pierwszy festiwal, który otworzył nam tak naprawdę drzwi (do kariery - przyp. red.). Wygraliśmy Słowika Publiczności i tak naprawdę wtedy wszystko się zaczęło. Potem wygrywaliśmy już wszystkie inne festiwale - powiedziała Doda kilka lat temu w programie "Gwiazdozbiór".

Doda i Tomasz Lubert z Bursztynowym Słowikiem w 2005 r.
Doda i Tomasz Lubert z Bursztynowym Słowikiem w 2005 r.© AKPA

Również zespół Feel w 2007 roku udowodnił, że warto się postarać na sopockiej scenie, by zdobyć uznanie publiczności przed telewizorami. Występ na deskach Opery Leśnej był jednym z ich pierwszych publicznych wystąpień. Piosenka "A gdy jest już ciemno" jednak od razu podbiła serca zarówno publiczności, jak i jurorów, bo kapela, której przewodzi Piotr Kupicha, zdobyła zarówno Bursztynowego Słowika z rąk ekspertów muzycznych, jak i Słowika Publiczności od telewidzów. Do dziś zespół Feel jest jednym z najczęściej koncertujących bandów w Polsce, a ich hity wciąż możemy usłyszeć w radiach na najwyższej rotacji.

"a gdy jest juz ciemno" w sopocie 2007

Widzowie w 2007 r. pokochali utwór zespołu Feel
Widzowie w 2007 r. pokochali utwór zespołu Feel© AKPA | AKPA

Zaledwie rok po wielkim triumfie Feela swoich sił w konkursie postanowili spróbować chłopaki z zespołu Pectus. Wtedy jeszcze nie do końca znany kwartet braci Szczepaników nie mógł pochwalić się spektakularnym sukcesem na polskim rynku muzycznym, a występ na festiwalu w Sopocie był dla nich wielką szansą, by to zmienić. I tak się stało. Już po pierwszych taktach utworu "To, co chciałbym ci dać" w Operze Leśnej było wiadomo, że słuchaczom bardzo spodobała się ta piosenka. Wygrali Słowika Publiczności i do dziś świetnie sobie radzą na rynku.

Pectus - To, co chciałbym ci dać (Sopot 2008)

Zespół Pectus wygrał Słowika Publiczności w 2008 r.
Zespół Pectus wygrał Słowika Publiczności w 2008 r.© AKPA | AKPA

A kto już w środę 17 sierpnia zostanie kolejnym laureatem Bursztynowego Słowika? Tego dowiemy się po godzinie 22:00 na antenie TVN. W konkursie w tym roku bierze udział 7 wykonawców: Natalia Przybysz, Wiktor Dyduła, Natasza Urbańska, Martin Lange, Ania Karwan, BeMy i Michał Szpak.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także