TVP zrobiła to celowo? Podczas wywiadu Holeckiej z Kaczyńskim zabrakło jednego

Podczas wywiadu Danuty Holeckiej z Jarosławem Kaczyńskim krytykowano działania UE
Podczas wywiadu Danuty Holeckiej z Jarosławem Kaczyńskim krytykowano działania UE
Źródło zdjęć: © TVP

03.10.2023 09:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poniedziałkowym rozmówcą w "Gościu Wiadomości" był Jarosław Kaczyński. W trakcie rozmowy z Danutą Holecką padło sporo gorzkich słów pod adresem Unii Europejskiej. Wystrój Kancelarii Premiera podkreślał antyunijną narrację.

Na niespełna dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi na antenie TVP1 i TVP Info pojawił się wywiad z wicepremierem, przewodniczącym partii PiS Jarosławem Kaczyńskim. Ponownie poprowadziła go szefowa redakcji "Wiadomości" Danuta Holecka, która i tym razem nie zadała żadnego niewygodnego pytania. A nawet żartobliwy ton rozmowy zdradzał, że dziennikarka otwarcie kpi z opozycji i sympatyzuje z PiS.

Jednym z tematów poruszanych w wywiadzie były unijne standardy, których nie chce spełnić Polska. Mowa m.in. o pakcie migracyjnym, którego ostateczny kształt w najbliższych dniach będzie rozstrzygany przez Parlament Europejski.

– W tej chwili w Unii Europejskiej prezentowane są plany, które w istocie sprowadzają się do tego, że państwa tracą suwerenność. My nigdy się na to nie zgadzaliśmy i się nie zgodzimy – powiedział Jarosław Kaczyński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według wicepremiera "jeśli raz się otworzymy, to będziemy mieli powtórkę z tego, co jest na Zachodzie", twierdząc, że unijny wymóg przyjęcia chociażby 10 tys. uchodźców oznacza nawet do miliona imigrantów w wyniku różnych dodatkowych akcji np. łączenia rodzin. Ani słowem Kaczyński nie zająknął się o aferze wizowej, która od kilku tygodni rozpala media. Przypomnijmy, że CBA wkroczyła do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z podejrzeniami o korupcję przy procesie wydawania wiz dla setek tysięcy pracowników z Azji i Afryki.

Dowodem na antyunijną retorykę podczas rozmowy był brak flag Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie odbywał się wywiad. Zaznaczmy, że podczas posiedzeń rządu lub konferencji prasowych w KPRP obok biało-czerwonych flag zwykle znajduje się flaga UE. Kadr z TVP bez unijnych akcentów wygląda więc na celowe działanie.

Kadr z wywiadu TVP z Jarosławem Kaczyńskim
Kadr z wywiadu TVP z Jarosławem Kaczyńskim© TVP

Danuta Holecka w końcu zapytała: -  Czy chcecie wyprowadzić Polskę z UE? A prezes PiS zapewnił "nie chcemy", zaznaczając, że "chcą UE takiej, w której Polacy będą tratowani podmiotowo i będzie liczyło się prawo".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (55)
Zobacz także