Nie tylko Niemcy kupili "Czterech pancernych". TVP zarobiła miliony

Spółka skarbu państwa opublikowała sprawozdanie, które podsumowało działalność TVP na polu międzynarodowym. Wynika z niego, że nadawcy z Niemiec, Estonii czy Węgier pozyskali prawa do takich polskich hitów jak "Czterej pancerni i pies", "Janosik" czy "Stawka większa niż życie".

"Czterej pancerni i pies" trafili do niemieckiej i estońskiej telewizji
"Czterej pancerni i pies" trafili do niemieckiej i estońskiej telewizji
Źródło zdjęć: © filmpolski.pl

Jak podaje "Presserwis", w 2021 r. Telewizja Polska podpisała w sumie 108 umów na sprzedaż licencji do swoich produkcji z kontrahentami zagranicznymi. To prawie dwa razy więcej niż w 2020 r., kiedy podpisano ich 59. Zyski z tego tytułu wzrosły do 4,6 mln zł (wzrost o 6,2 proc.).

Wśród zagranicznych kontrahentów TVP była m.in. estońska telewizja publiczna, która pozyskała prawa telewizyjne i internetowe do serialu "Czterej pancerni i pies". Przygodami Janka, Gustlika, Szarika i reszty załogantów zainteresowali się też Niemcy z firmy dystrybucyjnej Pandastorm.

Inny niemiecki kontrahent pozyskał od Polaków prawa do "Stawki większej niż życie" i "Janosika" w wersji filmowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na Węgry pojechały takie produkcje jak "Korona królów" (trzeci sezon), "Katyń" i "Ogniem i mieczem". W zeszłym roku filmami i serialami TVP zainteresowali się również kontrahenci z Japonii, Słowacji, Czech, Chorwacji, Ukrainy, Chin, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

Miliony zarobione na sprzedaży licencji to także efekt współpracy z Netfliksem, który kupił od TVP takie tytuły jak "Zenek", "Wszystko dla mojej matki", "Jutro idziemy do kina" czy "Wenecja".

Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co, jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)