Trwa ładowanie...

TVP walczy o ponad 140 mln zł. Konflikt z KRRiT nie łagodnieje

Po grudniowej rewolucji w Telewizji Polskiej działaniom nowych władz publicznego nadawcy sprzeciwia się KRRiT. Co z pieniędzmi z abonamentu, które miałyby trafić do TVP? Mowa o ponad 140 mln zł.

Po lewej: Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, po prawej: Marek Czyż, szef "19.30" TVPPo lewej: Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, po prawej: Marek Czyż, szef "19.30" TVPŹródło: East News, Materiały prasowe
d4285a3
d4285a3

Rewolucja z grudnia 2023 r. sprawiła, że TVP nie tylko pożegnała się z mnóstwem dziennikarzy i gruntownie zmieniła ramówkę kanałów TVP i w TVP Info. Przede wszystkim toczy się prawny spór o to, czy nowe władze działają legalnie, czy nie, kto jest prawowitym prezesem i czy do TVP w takiej sytuacji powinny trafić pieniądze.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku Daniel Gorgosz, likwidator TVP, informował, że w budżecie Telewizji Polskiej brakuje 2,6 mld zł. Wynika to głównie z faktu, że spółki mediów publicznych nie dostały rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa, która przed rokiem wyniosła 2,7 mln zł. Aż 2,35 mld trafiło wtedy do TVP.

Teraz toczy się spór o wypłacenie 141 780 tys. zł z odsetkami z opłat abonamentowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe twarze TVP

Do TVP popłynie ponad 140 mln złotych?

9 kwietnia WP Wiadomości podawały, że likwidator TVP żąda od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wypłaty pieniędzy z abonamentu.

d4285a3

"Stanowczą reakcję Daniela Gorgosza - od 8 kwietnia wpisanego do KRS jako likwidatora Spółki - potwierdza postanowienie Starszego Referendarza Sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie II Wydział Cywilny o oddaleniu wniosku o zezwolenie na złożenie do depozytu sądowego środków z wpływów abonamentowych (sygn. akt II Ns 122/24)" - dodano w komunikacie Centrum Informacji TVP.

Na jakim etapie jest sprawa? Jak podają Wirtualne Media, Gorgosz wysłał Maciejowi Świrskiemu, przewodniczącemu KRRiT, przedsądowe wezwanie do zapłaty, zaznaczając, że w Krajowym Rejestrze Sądowym jest już wpisany jako likwidator TVP.

KRRiT pieniędzy przekazać nie zamierza. Jak przekazuje rzeczniczka instytucji, wpisy do KRS o likwidacji TVP i Polskiego Radia "są nadal nieprawomocne i przysługuje od nich odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie".

d4285a3

- Aberracją jest fakt, że regulator, który ma wspierać Telewizję Polską w realizowaniu misji publicznej, podejmuje działania sprzeczne z prawem, które ostatecznie mogą uniemożliwić jej realizację zobowiązań - komentuje Gorgosz w rozmowie z WM.

I dodaje: - Wysłaliśmy kolejne już wezwanie do zapłaty. Bierzemy oczywiście pod uwagę, w przypadku dalszej odmowy wypłaty środków z abonamentu, które KRRiT przetrzymuje bez żadnej podstawy prawnej, podjęcie dalszych kroków prawnych. Analizowana jest przez biuro prawne kwestia złożenia cywilnego pozwu o odszkodowanie przeciwko KRRiT.

Gorgosz już wcześniej informował, że sprawie powinna przyjrzeć się prokuratura, do której wysłane zostało pismo o możliwości popełnienia przestępstwa przez członków KRRiT. Co dalej? TVP rozwija swoje programy, pojawiają się nowi pracownicy i nowe doniesienia o planowanych filmowych i serialowych produkcjach. Polityczny spór w tle ma się jednak dobrze i nie zanosi się na to, by szybko się zakończył.

W 52. odcinku podcastu "Clickbait" rozwiązujemy "Problem trzech ciał" Netfliksa, zachwycamy się "Szogunem" na Disney+ i wspominamy najlepsze seriale 2023 roku nagrodzone na gali Top Seriale 2024. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4285a3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4285a3