Trwa ładowanie...

TVP odpowiedziało w sprawie "czarnej listy" gości na benefisie Andrzeja Seweryna. Po 5 miesiącach

Nowy prezes Telewizji Polskiej Maciej Łopiński postanowił odpowiedzieć na list RPO Adama Bodnara w sprawie domniemanego, celowego niezapraszania do programów TVP "niewygodnych" gości.

Share
TVP odpowiedziało w sprawie "czarnej listy" gości na benefisie Andrzeja Seweryna. Po 5 miesiącachŹródło: ONS.pl
d4aovcj

W październiku 2019 r. do mediów dotarła informacja o cenzurze na liście gości benefisu Andrzeja Seweryna, który miał być transmitowany na antenie TVP Kultura. Aktor zaprosił do programu swojego przyjaciela Aleksandra Smolara, szefa Fundacja im. Stefana Batorego, który otwarcie krytykuje PiS. Producenci TVP nie zgodzili się na jego udział w benefisie.

- Miałem 6 listopada nagrywać dla TVP Kultura program "Niedziela z Andrzejem Sewerynem". Ale zadzwoniła do mnie producentka z TVP, nie pamiętam jej nazwiska. Powiedziała mi, że telewizja ma prawo dobierać gości, których będzie pokazywała na ekranie. Nie uzasadniała, dlaczego pan Smolar jest dla TVP nieodpowiedni - powiedział Andrzej Seweryn w rozmowie z WP.

Zobacz: Andrzej Seweryn o sytuacji politycznej w Polsce: "Pokazaliśmy, jacy naprawdę jesteśmy"

Kilku publicystów już wcześniej informowało, że w Telewizji Polskiej obowiązuje "czarna lista" gości, których nie można zapraszać do programów. Wówczas Centrum Informacji TVP zapewniało, że "nie funkcjonuje żadna "czarna lista" czy też lista osób, których nie wolno zapraszać" oraz że nagranie z Andrzejem Sewerynem i jego gośćmi odbędzie się. Aktor zrezygnował jednak z udziału.

d4aovcj

W sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, po 5 miesiącach od skierowania listu do prezesa Jacka Kurskiego doczekał się odpowiedzi od jego następcy.

-Na etapie zapraszania gości do programu doszło do nieporozumienia, za które odpowiedzialny był redaktor prowadzący ten program. Zostały wobec niego wyciągnięte konsekwencje służbowe- napisał prezes TVP Maciej Łopiński.

Zapewnił również, że Telewizja Polska "nie prowadzi rejestru personae non gratae, czy jak podawały media - 'czarnej listy'".

Maciej Łopiński twierdzi, że TVP ponownie złożyła zaproszenie do Andrzeja Seweryna, jak i Aleksandra Smolara. Nowy prezes Telewizji Polskiej ma nadzieję, że artysta zgodzi się na nagranie programu, ponieważ uważa Seweryna za "jedną z największych żyjących postaci polskiego teatru".

- Premiera monodramu "Szekspir forever" w cyklu Scena Monodramu otwierała jesienną ramówkę TVP Kultura. To tylko jeden z dowodów naszego uznania i szacunku dla Andrzeja Seweryna. To tylko jeden z powodów, dla którego chcieliśmy i nadal chcemy zorganizować "Niedzielę z ...Andrzejem Sewerynem" - zaznaczył Łopiński.

d4aovcj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aovcj
d4aovcj