Maciej Łopiński nowym prezesem TVP. Zastąpił swojego oddanego przyjaciela

Maciej Łopiński nowym prezesem TVP. Zastąpił swojego oddanego przyjaciela
Źródło zdjęć: © East News

10.03.2020 16:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dotychczasowy prezes Zarządu TVP S.A. Maciej Łopiński został nowym prezesem Telewizji Polskiej. Według informacji Wirtualnej Polski jego poprzednik Jacek Kurski pozostaje w spółce w funkcji doradcy Zarządu. Panowie od lat się przyjaźnią.

Jak informuje Centrum Informacji TVP "10 marca 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki TVP S.A. zawiesiła w czynnościach, na okres 3 miesięcy, panią Marzenę Paczuską-Tętnik, Członka Zarządu Spółki. Na miejsce odwołanego w dniu 09.03.2020 dotychczasowego Prezesa Zarządu Jacka Kurskiego, Rada Nadzorcza TVP S.A. delegowała pana Macieja Łopińskiego, jako pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu"

Maciej Łopiński - kim jest?

Maciej Łopiński od 2017 r. pełnił rolę przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP. Rok później dołączył też do zarządu PZU. Wcześniej był prominentnym politykiem partii Prawo i Sprawiedliwość.

Za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego Łopiński był rzecznikiem prasowym w Kancelarii Prezydenta RP, a od 2007 r. stał na czele Gabinetu Prezydenta RP.

Pochodzący z Gdańska nowy prezes TVP w latach 2011-2015 był posłem Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie kadencji należał do parlamentarnych zespołów dotyczących m.in. obrony demokratycznego państwa prawa, obrony wolności słowa oraz tradycji i pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ponadto był członkiem prezydium w zespole badającym przyczyny katastrofy smoleńskiej.

73-letni Maciej Łopiński został odznaczony Krzyżami Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej oraz portugalskim Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi.

Kulisy decyzji o wyborze nowego prezesa TVP

Po decyzji Rady Mediów Narodowych o odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP, jego miejsce przejął Łopiński, który sprzeciwiał się odejściu bliskiego przyjaciela. W zamian zaoferowano Kurskiemu miejsce w Zarządzie Telewizji Polskiej, którego pozbawiono Marzenę Paczuską mianowaną rok temu przez prezydenta Andrzeja Dudę. O zawieszenie Paczuskiej wnioskował sam Jacek Kurski, podważając wraz z innym członkiem Zarządu, Mateuszem Matyszkowiczem jej kompetencje menadżerskie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także