Trwa ładowanie...

TVP najgorzej oceniana przez Polaków. Tak źle jeszcze nie było

Polsat, TVN, a na końcu TVP - tak plasuje się kolejność najlepiej ocenianych przez Polaków w badaniu CBOS głównych stacji telewizyjnych. Telewizja publiczna zanotowała najsłabszy wynik w historii badania.
Share
TVP pod wodzą Jacka Kurskiego z roku na rok oceniana jest coraz gorzej
TVP pod wodzą Jacka Kurskiego z roku na rok oceniana jest coraz gorzej Źródło: ONS
dexhlk9

Na przełomie września i października Centrum Badania Opinii Społecznych przepytało 1133 respondentów na temat tego, jak oceniają główne stacje telewizyjne i radiowe. Z wyników opublikowanego niedawno raportu wynika, że najlepsze notowania spośród trzech wymienionych stacji ma Polsat, który pozytywnie ocenia aż 70 proc. ankietowanych. Jednocześnie stację Solorza-Żaka ocenia negatywnie 10 proc. pytanych, a pozostali nie mają na ten temat zdania. To jak Polsat postrzegany jest przez widzów w zasadzie nie zmieniło się w ciągu roku. W porównaniu do raportu pracowni z 2019 roku stacji przybył 1 pkt. proc. negatywnych opinii. Zdecydowanie gorzej odbiorcy ocenili działania TVP i TVN.

Obydwie stacje zanotowały w tym roku gorszy wynik, jednak zdecydowanie najgorzej przez widzów oceniana jest stacja zarządzana przez Jacka Kurskiego. TVP pozytywnie zaopiniowała mniej niż połowa ankietowanych - 48 proc., a aż 38 proc. oceniła ją negatywnie. Jak można przeczytać w raporcie: "choć w przypadku telewizji publicznej trend spadkowy notujemy już od 2016 roku, obecny spadek aprobaty jest wyjątkowo znaczący". Tegoroczny wynik TVP jest najsłabszym w całej historii badania.

Wpadki "Wiadomości" TVP. Sporo się ich nazbierało

W badaniu widać też silną korelację pomiędzy poglądami politycznymi respondentów, a tym, jak oceniają poszczególne stacje. I tak, TVP pozytywnie oceniają wyłącznie wyborcy PiS i w pewnym stopniu PSL (choć, jak podkreślają twórcy badania, zwolennicy partii Kosiniaka-Kamysza stanowili niewielki odsetek respondentów). "Natomiast pozostali wyborcy w większości krytycznie wypowiadają się o działalności TVP, w tym wyjątkowo krytyczni są sympatycy Lewicy, Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Koalicji Obywatelskiej" - czytamy w raporcie.

dexhlk9

TVP postrzegają pozytywnie osoby wierzące, ze wsi i małych miejscowości, a także gorzej wykształcone. Stacje publiczne dobrze ocenia 68 proc. osób z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym.

Wyjątkowo źle TVP ocenili młodzi respondenci w wieku 25-34 lat, a jeśli chodzi o rozróżnienie według grup społeczno-zawodowych: "kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem oraz uczniowie i studenci" - podało CBOS.

Także TVN został w tegorocznym badaniu oceniony gorzej niż w ubiegłym roku. Pozytywnie oceniło stację 57 proc. ankietowanych (spadek o 6 pkt. proc.), a źle 23 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.). Największym zaufaniem TVN cieszy się wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni, a także zwolenników PSL oraz Lewicy. Co ciekawe, "również wśród wyborców PiS, mimo przeszło jednej trzeciej krytycznych głosów (36 proc.), przeważają jednak dobre oceny TVN (45 proc.)".

dexhlk9

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dexhlk9

Podziel się opinią

Share
dexhlk9
dexhlk9