TVN7 zniknie z anteny? "Dwóch członków KRRiT blokuje koncesję"

Choć Andrzej Duda zawetował "lex TVN", grupa TVN Discovery cały czas ma problem z uzyskaniem koncesji dla swoich stacji telewizyjnych. Teoretycznie w przyszłym miesiącu z anteny może zniknąć TVN7, gdyż dwóch członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji sprzeciwia się przedłużeniu koncesji na nadawanie w Polsce.

"Hotel Paradise" to jeden z największych hitów w ramówce TVN7
"Hotel Paradise" to jeden z największych hitów w ramówce TVN7
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

18.01.2022 08:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie milkną echa po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która została okrzyknięta "lex TVN". Choć projekt PiS-u upadł po wecie prezydenta, to KRRiT cały czas robi problemy właścicielowi kanałów TVN. Przypomnijmy, że TVN24 czekał aż 19 miesięcy na wydanie jakiejkolwiek decyzji o przedłużenie koncesji na nadawanie. Ten sam los spotkał TVN7.

Formalnie TVN7 może nadawać do 25 lutego. Po tym terminie, jeśli KRRiT nie przyzna koncesji, kanał może zniknąć z anteny.

Rada składa się z pięciu członków. Ustawowa większość, która decyduje o przyznaniu koncesji, to cztery głosy na "tak". Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualne Media, niechętni do przedłużenia koncesji są prof. Janusz Kawecki (w przeszłości członek rady programowej Radia Maryja, związany publicystycznie z Telewizją Trwam i "Naszym Dziennikiem") i Andrzej Sabatowski. Obaj zostali powołani do zasiadania w Radzie przez prezydenta Andrzeja Dudę, który wypowiedział się negatywnie o "lex TVN".

Postawa Kaweckiego i Sabatowskiego podobno nie jest dobrze postrzegania ani przez Pałac Prezydencki, ani przez polską dyplomację, która stara się utrzymać dobre relacje z Amerykanami po zamieszaniu z nowelizacją ustawy forsowanej przez PiS.

Kawecki i Sabatowski mają twierdzić, że naziemna stacja TVN7 łamie 35. art. ustawy o radiofonii i telewizji. Innymi słowy, kością niezgody nadal jest fakt, że Grupa TVN jest w rękach amerykańskiego Discovery, choć zgodnie z polskim i unijnym prawem główny udziałowiec powinien znajdować się w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Przypomnijmy, że formalnym właścicielem TVN jest Polish Television Holding, spółkę zależną z siedzibą w Amsterdamie, kontrolowaną przez amerykański koncern Discovery.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Komentarze (29)