TVN24 ciągle bez koncesji. Może się skończyć procesem dla KRRiT

Protest w obronie TVN z 10 sierpnia. Kolejne mają się odbyć w całej Polsce 14 września
Protest w obronie TVN z 10 sierpnia. Kolejne mają się odbyć w całej Polsce 14 września
Źródło zdjęć: © Getty Images

14.09.2021 08:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ważą się losy kanału TVN24, który od 19 miesięcy ubiega się o przedłużenie koncesji na nadawanie w polskich mediach. W całej Polsce mają się odbyć protesty w obronie stacji, a eksperci nie wykluczają, że właściciel Grupy TVN może wystosować pozew przeciwko opieszałości członków KRRiT.

Nie milkną echa wokół "lex TVN", czyli nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która uderza bezpośrednio w amerykański koncern Discovery, będący rzeczywistym właścicielem TVN, TVN24 i innych stacji nadających w polskiej telewizji. Zanim jednak pojawił się projekt nowelizacji, TVN24 zaczął mieć problem z przedłużeniem koncesji na nadawanie. Kończy się ona 26 września.

O przedłużenie koncesji nadawca wystąpił już w lutym 2020 r. i przez 19 miesięcy KRRiT nie podjęło żadnej decyzji w tej sprawie. Niedawno władze stacji zdobyły licencję w Holandii, a przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zgodził się, by na mocy tej koncesji TVN24 mógł być udostępniany przez polskich operatorów kablowych i satelitarnych.

Jak podaje portal Wirtualne Media, nie brakuje opinii, że Kołodziejski zgodził się na to w obawie przed międzynarodowym skandalem. Takiej decyzji sprzeciwiał się inny członek KRRiT, Janusz Kawecki. W przeszłości rady programowej Radia Maryja związany publicystycznie z Telewizją Trwam i "Naszym Dziennikiem" sugerował, że holenderska koncesja dla TVN24 to potencjalne obejście prawa i powinna się tym zająć Komisja Europejska.

Tymczasem w Polsce KOD 14 września organizuje protesty w całym kraju pod hasłem "Wolne media, wolna Polska w Europie". Walka o przyszłość TVN i TVN24 w polskiej telewizji jest jednym z powodów wyjścia na ulice. Z kolei w poniedziałek 13 września odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Praworządności, gdzie również poruszono sprawę koncesji dla TVN24.

- Dzieje się tak, że od 19 miesięcy mamy do czynienia z bezprawnym, nielegalnym działaniem polegającym na niedopełnianiu obowiązków przez KRRiT - mówił podczas posiedzenia prof. Tomasz Siemiątkowski.

Opinia eksperta prawa gospodarczego SGH jest jednym z wielu głosów, wskazujących na możliwość pozwania KRRiT z powodu przewlekłego postępowania albo niedopełnienia obowiązków. Niespełna dwa tygodnie przed wygaśnięciem koncesji TVN24 nie wiadomo, czy władze stacji zdecydują się na walkę w sądzie.

Źródło artykułu:WP Teleshow