TVN znów będzie miał pod górkę? Nowy przewodniczący KRRiT jawnie bojkotuje stację
Założyciel Reduty Dobrego Imienia - Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom Maciej Świrski w poniedziałek objął funkcję przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Konserwatywny publicysta w swoich wypowiedziach w sieci nie kryje się z pogardą wobec TVN.
11.10.2022 | aktual.: 11.10.2022 11:01
Maciej Świrski choć z wykształcenia jest historykiem, kilkanaście lat temu zaczął działać w mediach - najpierw jako prawicowy bloger, później współpracownik wPolityce.pl i Salon24.pl. W 2006 r. został wiceprezesem ds. finansów i technologii w PAP, a od 2017 r. zasiada w Radzie Nadzorczej agencji, od roku pełniąc funkcję przewodniczącego rady.
Po raz pierwszy głośno o Świrskim zrobiło się w 2010 r., gdy po żartach Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego z Jarosława Kaczyńskiego na antenie Radia Eska napisał skargę do centrali Coca-Coli w Atlancie, domagając się usunięcia ich reklam z audycji. Jego cel został osiągnięty.
W 2012 r. Maciej Świrski założył Redutę Dobrego Imienia - Polską Ligę przeciw Zniesławieniom, a na pierwszym zjeździe organizacji wystąpił z przemówieniem późniejszy minister kultury Piotr Gliński.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na Twitterze nowy przewodniczący KRRiT nie kryje się ze swoimi sympatiami i antypatiami wobec poszczególnych mediów. Sam bywa częstym gościem w programach Polskiego Radia, TVP Info i Republiki TV. Z kolei ostro wypowiada się na temat TVN.
"Nie ma co narzekać i biadolić na TVN tylko go bojkotować. Niech politycy PiS tam nie chodzą, niech prezydent i premier nie odpowiadają na pytania TVN, niech TVN nie dostaje zaproszeń... I to nie jest utrudnianie pracy dziennikarzy, tylko wybór prawdy. Precz z #FakeNewsMedia" – pisał w 2018 r. na Twitterze Świrski.
Po ujawnieniu szczepień przeciwko COVID-19 poza kolejnością wśród kadry zarządzającej TVN Warner Bros. Discovery Maciej Świrski komentował to w niewybredny sposób na antenie TVP Info.
- Mam wrażenie, że "krzywy ryj" to powinno być nowe logo TVN - stwierdził w styczniu 2021 r.
Również niedawno w kontekście ujawnienia raportu Podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego podawał za depeszą PAP, że "atak TVN jest w czasie ściśle związany z wystąpieniem Podkomisji do Federacji Rosyjskiej z żądaniem zwrotu wraku".
Wygląda więc na to, że nowy przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie nieprzychylny TVN-owi. Przypomnijmy, że przedłużenie koncesji dla TVN7 oraz TVN24 zajęło radzie odpowiednio 14 i 19 miesięcy. Właściciel stacji zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który orzekł bezczynność KRRiT.