Trwa ładowanie...

Tomasz Adamek nawoływał do bicia kobiet? Rzecznik Praw Obywatelskich zabiera głos w sprawie

Adam Bodnar skrytykował Tomasza Adamka za jego ostatnie wypowiedzi w show TVN.

Tomasz Adamek nawoływał do bicia kobiet? Rzecznik Praw Obywatelskich zabiera głos w sprawieŹródło: TVN/x-news
d2dzxbi
d2dzxbi

Pięściarz i były członek Solidarnej Polski był niedawno gościem w programie Kuby Wojewódzkiego. Otwarcie przyznał się do seksistowskich i rasistowskich poglądów. Robił sobie żarty z bicia kobiet, a prowadzący show tylko mu przyklaskiwał. Natalia Nykiel, która również gościła w talk-show, podobnie nie zareagowała na zniewagi.

Zachowanie Adamka nie wszystkim spodobało się tak jak satyrykowi. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na swoim facebookowym profilu napisał: "Nawoływanie do bicia kobiet jest przestępstwem. Mężczyzna o personaliach Tomasz Adamek przyznający się do rasizmu oraz naruszania wolności oraz praw swoich dzieci publicznie przy pomocy środków masowej komunikacji nawoływał do naruszania nietykalności kobiet. Tym samym w opinii naszego Ośrodka popełnił przestępstwo ścigane z urzędu, za które powinien stanąć przed sądem. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w tej sprawie trafi do prokuratury właściwej miejscowo".

Przy wpisie umieszczono zdjęcie Adamka z różańcem i zacytowano jego słowa - miszmasz złożony zdań rasistowskich, nawołujących do agresji wobec kobiet i mówiących o wierze katolickiej robi przerażające wrażenie. Pod postem pojawiło się sporo komentarzy. Większość osób zareagowała oburzeniem na cytaty, część takie, a nie inne poglądy sportowca tłumaczyła... urazami doznanymi w czasie walk.

d2dzxbi

- Moje córki to już panny. Starsza skończyła dwadzieścia lat. Jestem surowym ojcem. Córki wiedzą, co mają robić. Niedziela jest, to idziemy do kościoła. Nie ma takiej opcji, żeby córka spotykała się z nie-Polakiem. Ma chłopaka, syna kolegi. Sam pozwoliłem - mówił Adamek na co dzień mieszkający w USA. - Młodsza córka nie lubi czarnych. Powiedziała mi: tato, dobrze wybrałeś siostrze chłopaka. Mi też musisz wybrać. Póki córki są w domu, tata musi mówić, co mają robić - podkreślił. Partnerka sportowca też nie ma łatwo: - Ja żonę szanuję, ale musi być dyscyplina w domu.

Adamek nie od dziś wypowiada się w podobnym tonie. Tym razem jednak zrobił to publicznie, w telewizji, w programie rozrywkowym. Stwierdził, że lanie przydałoby się młodej piosenkarce, która również gościła w show, a która wyznała, że nie gotuje i jest bałaganiarą. Słowa pięściarza Wojewódzki potraktował jak żart, śmiała się z nich również Nykiel, jednak nie było w nich nic zabawnego.

Dopiero po tygodniu sprawę skomentował Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który choć, jak sam przyznał, w pełni rozumie rozrywkową konwencję programu, nie może przejść obojętnie wobec przekazu, który płynął z programu: przemoc domowa może być usprawiedliwiona. Bodnar zaznaczył, że liczba osób borykających się z problemem argresji i nadużycia siły w domu rośnie z roku na rok. Przypomniał również, na przykładzie niedawnej afery z udziałem radnego PiS-u z Bydgoszczy, jak tragiczne w skutkach może być lekceważenie tej sprawy. Gdy skandal wyszedł na jaw, nikomu nie było do śmiechu. W przypadku Adamka ma być inaczej?

- Wybitny bokser Tomasz Adamek w programie Kuby Wojewódzkiego w TVN powiedział, że kobiety, które są nieposłuszne i nie realizują swoich obowiązków domowych, "trzeba lać". Nawet to obrazowo pokazał. Wszyscy - prowadzący, gość i publiczność - zareagowali śmiechem, była przednia zabawa. A audycja była promowana w internecie hasłem: "trzeba lać - zobacz dlaczego". Rozumiem konwencję programu: ma bawić, prowokować, rozśmieszać w niczym nie skrępowanej rozmowie z celebrytą. Rzecz jednak w tym, że kiedy już opadnie nastrój wesołości, ucichnie śmiech, pozostaje smutne przesłanie: przemoc domowa może być usprawiedliwiona. (...) O tym, czym jest psychiczne i fizyczne znęcanie się nad żoną, mogliśmy się przekonać całkiem niedawno, kiedy media szeroko prezentowały historię jednego z radnych w Bydgoszczy. Gehenna trwała latami. I naprawdę, nie było śmiesznie - czytamy oświadczenie na stronie rpo.gov.pl.

Tu pobierzesz za darmo aplikację Program TV:

d2dzxbi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dzxbi