To usłyszeli rosyjscy widzowie. Kremlowska TV zna już przyczynę katastrofy samolotu Prigożyna

Rosyjska państwowa telewizja zna już przyczynę katastrofy samolotu Jewgienija Prigożyna
Rosyjska państwowa telewizja zna już przyczynę katastrofy samolotu Jewgienija Prigożyna
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

24.08.2023 10:33, aktual.: 28.08.2023 20:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W katastrofie lotniczej zginął szef grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn. Jedną z hipotez jest zestrzelenie maszyny przez rosyjską obronę przeciwlotniczą. Jednak widzowie rosyjskiej TV usłyszeli zupełnie inną wersję wydarzeń.

Wiadomość o katastrofie, do jakiej doszło w obwodzie twerskim, pojawiła się w środę 23 sierpnia po godzinie 19. W sieci zaczęły krążyć nagrania, na których widać, jak maszyna traci wysokość, a następnie płonie w miejscu uderzenia o ziemię.

Media szybko podały, że na pokładzie znajdowali się Jewgienij Prigożyn i Dmitrij Utkin. Niedługo potem potwierdzono, że obaj zginęli. Jedną z hipotez jest zestrzelenie maszyny przez rosyjską obronę przeciwlotniczą.

Rosyjska propaganda już działa

A jak sprawa jest relacjonowana w rosyjskich mediach? Tu z pomocą przychodzi Julia Davis. To amerykańska dziennikarka, która obok Francisa Scarra z BBC Monitoring jest jednym z najlepiej poinformowanych zachodnich specjalistów, jeśli chodzi o rosyjską propagandę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na jej youtubowym kanale "Russian Media Monitor" pojawił się fragment rosyjskiego programu informacyjnego opatrzonego angielskimi napisami. Dzięki temu wiemy, czego dowiedzieli się rosyjscy widzowie w czwartek rano i w jaki sposób tamtejsze media relacjonują wydarzenie.

Klip opublikowany przez Davis trwa bez mała siedem minut. Poza suchymi faktami na temat wypadku - liczbą ofiar, miejscem i czasem zdarzenia – dziennikarze są bardzo powściągliwi.

Widzowie zobaczyli wspomniane nagrania oraz nowe ujęcia z akcji strażaków. Prowadzący program Roman Plyusov połączył się z reporterem, który powtórzył znane już fakty.

Wysłannik stacji zaznaczył też, że jest za wcześnie, aby mówić o przyczynie katastrofy. Jednak gospodarz programu wplótł w rozmowę sugestię, co może za nią odpowiadać.

Roman Plyusov powołał się na słowa jednej ze śledczych, która za katastrofę obwinia "potencjalne naruszenia zasad bezpieczeństwa i funkcjonowania transportu lotniczego".

Wprawdzie reporter zdystansował się od tego, powtarzając, że śledztwo trwa, to bardzo prawdopodobne, że niedługo będzie to oficjalnie obowiązująca wersja wydarzeń.

Julia Davis od lat śledzi tamtejsze radio i telewizję, a od rozpoczęcia inwazji na niepodległą Ukrainę jej działania mocno się zintensyfikowały. Swoje obserwacje i doniesienia publikuje na Twitterze, YouTubie i w serwisie The Daily Beast.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" ogłaszamy zwycięzcę starcia kinowych hegemonów, czyli "Barbie""Oppenheimera", a także zaglądamy do "Silosu", gdzie schronili się ludzie płacący za Apple TV+. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także