TVN ma nowego właściciela. KRRiT już myśli o cofnięciu koncesji
Niebawem ma nastąpić fuzja koncernu Discovery z WarnerMedia. Tym samym zmieni się właściciel grupy TVN. Członkowie KRRiT już myślą o cofnięciu koncesji.
TVN od dłuższego czasu boryka się z problemami z koncesją. Najpierw Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwlekała do ostatniej chwili z przedłużeniem koncesji dla TVN24, a później chciała ją zablokować, wprowadzając ustawę "lex TVN", na podstawie której firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie mogłyby mieć w spółkach medialnych działających na podstawie polskich koncesji udziałów przekraczających 49 proc.
Takie rozwiązanie uderzyłoby w TVN, który kontrolowany jest przez amerykańską grupę Discovery. Stacja musiałaby poszukać nowego właściciela, albo też doszłoby do odebrania jej koncesji. Ostatecznie jednak prezydent Andrzej Duda zawetował "lex TVN".
Teraz TVN mogą czekać kolejne problemy. Koncern Discovery wkrótce ma połączyć się z WarnerMedia. Wtedy TVN będzie częścią WarnerBros.Discovery. KRRiT nie ma zamiaru przejść obojętnie obok tej fuzji.
To nie koniec lex TVN? Miller: PiS nie będzie ustawać w wysiłkach
W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska powiedziała: - Już kilka miesięcy temu, zaraz po oficjalnych zapowiedziach nadchodzącej fuzji, KRRiT deklarowała podjęcie działań w celu dokładnego zbadania wpływu tej transakcji na polski rynek mediów. Taka analiza zostanie przez organ przeprowadzona.
Z kolei prof. Janusz Kawecki zasiadający w KRRiT mówił: - Do dnia dzisiejszego KRRiT nie została poinformowana przez koncesjonariusza (TVN SA) o takiej fuzji. Z tego powodu nie wypowiadam się na temat wnoszony do obiegu medialnego bez jego formalnego i zgodnego z ustawą przekazania wniosku do regulatora (KRRiT).
Kawecki dodał, że na mocy artykułu 38. ustawy o radiofonii i telewizji, koncesja może zostać cofnięta, jeśli "nastąpi przejęcie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę".