Telewizja Republika z nowym kanałem? To wybieg. Stacja już włożyła wniosek

Danuta Holecka jest jedną z najbardziej znanych dziennikarek działających w Telewizji Republika
Danuta Holecka jest jedną z najbardziej znanych dziennikarek działających w Telewizji Republika
Źródło zdjęć: © Kadr z programu

20.05.2024 09:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Telewizja Republika od grudnia zeszłego roku, gdy TVP przejęły nowe władze, rośnie w siłę. Choć oglądalność stacji nie jest tak wysoka jak w styczniu, to Republika nadal ma duże grono wiernych widzów. Ale telewizja chce się rozwijać i na inne sposoby. Chodzi o dostępność dla szerszej grupy widzów. Złożyła już wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Telewizja Republika złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o miejsce na multipleksie MUX 8. Termin nadsyłania zgłoszeń od nadawców upływa w poniedziałek 20 maja. Telewizja Republika złożyła swój wniosek już w piątek, o czym mówiono na antenie stacji. Tomasz Sakiewicz, prezes Telewizji Republika, poinformował portal Press, że zgłoszony kanał nosi nazwę Republika i ma charakter publicystyczno-informacyjny.

Będzie więc Telewizja Republika i Republika? Okazuje się, że nie. W konkursie, w którym dostępne są dwa miejsca, nie można zgłaszać już istniejących kanałów, więc Telewizja Republika nie mogła we wniosku wpisać nazwy stacji, która powstała wcześniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Złożenie wniosku o miejsce na MUX 8 dla nowej stacji jest tylko wybiegiem, aby ominąć zasady. Jest to jednak dość powszechna metoda. Nadawcy często w podobny sposób obchodzą te ograniczenia. Jak podaje Press, Telewizja Polsat w konkursie na MUX 1 zgłosiła kanał W24, a gdy wygrała konkurs, zmieniła jego nazwę na Wydarzenia 24. W ten sposób na nowej koncesji naziemnej działa nie nowa stacja, a telewizja, która powstała wcześniej - Wydarzenia 24.

Czym jest MUX 8? Ile stacji mieści?

MUX 8 to multipleks, którego kanały mogą być odbierane nie tylko na nowych, ale i na starszych sprzętach - telewizorach i dekoderach. Jego zasięg jest mniejszy niż multipleksów ogólnopolskich. Ma mieścić siedem stacji. Obecnie jest ich pięć - Nowa TV, Metro, Zoom TV, Telewizja WP i ViDoc TV.

Jaka jest oglądalność Telewizji Republika i innych kanałów informacyjnych?

W kwietniu 2024 r. TVN24 zyskał 28,18 proc. widzów w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Udział stacji w rynku wyniósł 6,05 proc. Na drugim miejscu w rankingu oglądalności stacji informacyjnych uplasowała się Telewizja Republika z wynikiem 3,04 proc. To wzrost o 3278 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Trzecie miejsce w rankingu zajął Polsat News z wynikiem 1,57 proc. udziału. Z kolei na czwartą pozycję z drugiej spadła TVP Info. Średni miesięczny wynik kanału wyniósł 1,2 proc., co oznacza spadek o 71,63 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" przestrzegamy przed wyjściem z kina za wcześnie na "Kaskaderze", mówimy, jak (nie)śmieszna jest najnowsza komedia Netfliksa "Bez lukru" oraz jaramy się Eurowizją. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także