Tak politycy dorabiają do pensji. Nagranie z posłanką PiS jest hitem sieci

Radomir Wit "rozmawiał" z plecami posłanki PiS
Radomir Wit "rozmawiał" z plecami posłanki PiS
Źródło zdjęć: © TVN24

14.04.2023 23:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Radomir Wit z TVN24 jest znany z dociekliwości i nieustępliwości, ale także z prześmiewczego przedstawiania sejmowej rzeczywistości. Ostatnio połączył te wszystkie elementy w materiale o komisjach poselskich, w których można nieźle zarobić przy niemal zerowym wysiłku. Materiał Wita nie umknął uwadze internautów, którzy dzielą się fragmentem nagrania w mediach społecznościowych.

Radomir Wit w swoim cyklu "Sejm Wita" wziął ostatnio pod lupę (czy raczej na celownik) przewodniczących podkomisji, którzy opatentowali metodę "jak robić, żeby nie za dużo robić, a żeby coś wpadło na konto". Reporter TVN24 zwrócił uwagę, że niektóre podkomisje sejmowe zbierały się w mijającej kadencji trzy razy, a nawet tylko raz, mimo że przewodniczący odpowiedzialni za pracę tych grup poselskich dostają 10-procentowe dodatki.

Wit przypomniał widzom, że poseł na Sejm RP dostaje łącznie ok. 17 tys. zł brutto (uposażenie plus dieta), więc pełniąc funkcję przewodniczącego w kilku podkomisjach może liczyć na pokaźny bonus bez większego wysiłku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jako przykład takiej "przedsiębiorczej" posłanki podał Annę Paluch z PiS, która nie odpowiedziała, dlaczego jej komisja zebrała się tylko trzy razy. A zamiast tego pochwaliła się, że jest "pierwszym posłem w rankingu posłów sprawozdawców".

Dużo mniej rozmowny był Kazimierz Gwiazdowski (PiS), przewodniczący podkomisji ds. bezpieczeństwa żywności i eliminowania nieuczciwych praktyk w obrocie żywnością. Jego podkomisja spotkała się tylko raz, a on skutecznie ignorował pytania reportera, który podążał za nim z kamerą.

Taką samą taktykę zastosowała Monika Pawłowska (PiS), przewodnicząca podkomisji polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Ona również nie zamierzała odpowiadać na niewygodne pytania reportera TVN24, który swój materiał zatytułował "Poselskie metody pomnażania pieniędzy". Dla Wita było to powiększanie zasięgów, gdyż fragment nagrania z posłanką Pawłowską rozniósł się po mediach społecznościowych, był rozpowszechniany przez popularne profile typu "Make Life Harder" i Michała Marszała itd.

Kim jest Radomir Wit?

Radomir Wit to 31-letni dziennikarz z Wrocławia, który zaczynał jako radiowiec w lokalnej rozgłośni, a w latach 2012-2016 był związany z Radiem ZET. W tym samym czasie współpracował z Telewizją Polską. W 2015 r. debiutował na antenie TVP Info, rok później był nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za materiał "Wyprzedzając swój czas".

Od czerwca 2016 r. jest reporterem politycznym i korespondentem sejmowym TVN24. Na platformie TVN24 GO można oglądać jego autorski program "#BezKitu".

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" awanturujemy się o "Awanturę" na Netfliksie, załamujemy ręce nad przedziwną zmianą w HBO Max, a także rozmawiamy o największym serialowym szoku 2023 roku. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także