Sophie Marceau: "najpiękniejsza kobieta świata" zawsze broniła polskiego skandalisty

Sophie Marceau: "najpiękniejsza kobieta świata" zawsze broniła polskiego skandalisty
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

19.10.2018 10:20, aktual.: 21.01.2019 16:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Francuzka miała 17 lat, gdy związała się z 42-letnim Andrzejem Żuławskim. Powszechnie krytykowano jego podejście do młodej partnerki, ale ona twierdziła, że wiele mu zawdzięcza.

Córka sklepikarki i kierowcy ciężarówki, która w listopadzie skończy 52 lata, dorastała na przedmieściach Paryża. Nie wróżono jej kariery artystycznej, ale kiedy trafiła do lokalnej agencji modelek szukającej młodych piękności, 14-letnia Sophie wzięła udział w sesji zdjęciowej. Nie wiązała z tym wielkich nadziei, jednak później okazało się, że był to pierwszy krok do światowej sławy. W tym samym czasie do agencji zgłosił się człowiek od castingu do filmu "Prywatka". Zaprosił Sophie na przesłuchanie, od którego wszystko się zaczęło.

Młodziutka aktorka od razu podpisała długotrwały kontrakt z wytwórnią Gaumont Film Company. Z jednej strony miała dzięki temu stałe zlecenia i zdobywała prestiżowe nagrody (César w wieku 16 lat dla Najbardziej obiecującej debiutantki), z drugiej zaś nie wszystkie decyzje wytwórni były po jej myśli. W 1982 r. podjęła niespotykaną, jak na 16-letnią aktorkę, decyzję o zerwaniu umowy. Wiązało się to z koniecznością oddania wytwórni 1 mln franków – większość kwoty pożyczyła, ale dopięła swego i jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności mogła decydować o swojej karierze.

Obraz
© East News

Dzięki temu mogła m.in. zagrać rolę młodocianej prostytutki w "Narwanej miłości" Andrzeja Żuławskiego.

- Kiedy poznałam Andrzeja, miałam 17 lat, a on 42. Byłam po sukcesach obu części filmu "Prywatka" i gdyby nie Andrzej, pewnie długo jeszcze grałabym naiwne, sympatyczne nastolatki - opowiadała Marceau w "Twoim Stylu".

Na wspólnej pracy się nie skończyło, gdyż Marceau i Żuławski związali się także w życiu prywatnym. W 1995 r. para doczekała się syna Vincenta. Marceau zawsze broniła Żuławskiego, który przez całą swoją karierę był na celowniku mediów i krytyków. Dla wielu skandalem było obsadzanie młodej partnerki w rolach zahaczających o pornografię, oburzenie wzbudził też jego romans z Manuelą Gretkowską. Marceau to nie zrażało i twierdziła, że nie byłaby tą samą kobietą, gdyby nie polski filmowiec. Ich związek nie przetrwał jednak próby czasu. Rozeszli się w 2001 r.

Po sukcesach aktorskich we Francji i w kinie anglojęzycznym (debiutowała w "Braveheart", była dziewczyną Bonda itd.) zaczęła stawać po drugiej stronie kamery. Nakręciła m.in. krótkometrażówkę "Świt na opak" z udziałem Anny Nehrebeckiej i Danuty Szaflarskiej. Za "Pomówmy o miłości" (scenariusz i reżyseria) otrzymała nagrodę w Montrealu, a na planie thrillera "La Disparue de Deauville" poznała Christophera Lamberta, z którym żyła później przez 8 lat.

Obraz
© Materiały prasowe

W ostatnich latach rzadko pojawiała się na ekranie, ale fani "najpiękniejszej kobiety świata" (dwukrotnie przyznano jej taki tytuł w latach 90.) nie mają powodu do narzekania. Od debiutu w 1980 r. zagrała w 45 filmach. Oprócz tych najsłynniejszych ("Markiza", "Anna Karenina", "Sen nocy letniej", "Świat to za mało") ma na swoim koncie takie produkcje jak thriller "Nie oglądaj się", w którym wystąpiła z Monicą Bellucci.

Film opowiada o dziennikarce Jeanne, która w wieku 8 lat przeżyła wypadek i doznała amnezji. Kobieta stara się odtworzyć przeszłość na kartach powieści autobiograficznej. Niebawem pisarka zauważa, że rzeczywistość wokół niej się zmienia. Dostrzega też metamorfozę, której ulegają jej twarz i ciało. Mąż, Teo, oraz matka Nadia nie potwierdzają jej spostrzeżeń. Pewnego dnia Jeanne znajduje intrygujące zdjęcie wśród rzeczy matki. Fotografia naprowadza ją na ślad pewnej Włoszki. Od tej chwili dziennikarka zaczyna odkrywać przeszłość…

Oglądaj thriller "Nie oglądaj się" w Telewizji WP w piątek 18 października o 20:00. Do obejrzenia we wszystkich sieciach kablowych oraz telewizji naziemnej.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także