Trwa ładowanie...
d2l1w85

Skandal po rajdzie Paryż-Dakar. Żelazna Dama wylała morze łez, a potem zobaczyła rachunek

Postawiono na nogi armię, pustynię przeczesywano wzdłuż i wszerz, a w sprawę zaginięcia ekipy rajdu zaangażowała się sama Margaret Thatcher. Nic dziwnego, chodziło o jej syna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mark Thatcher i Anne-Charlotte Verney, 30 grudnia 1981 r., Paryż
Mark Thatcher i Anne-Charlotte Verney, 30 grudnia 1981 r., Paryż (Getty Images)
d2l1w85

Zdjęcia do 4. sezonu "The Crown" idą pełną parą. Tym razem akcja obejmie lata 1977-1990. Co to oznacza? Po pierwsze zobaczymy, jak Diana Spencer (grana przez 23-letnią Emmę Corrin) wchodzi do rodziny królewskiej. Po drugie przyjrzymy się Wielkiej Brytanii pod rządami Margaret Thatcher.

W Żelazną Damę, jak nazywano zmarłą w 2013 r. premier, wcieli się Gillian Anderson. Natomiast jej kontrowersyjnego syna Marka zagra znany głównie z małego ekranu Freddie Fox.

Okres, w jakim rozgrywa się fabuła 4. sezonu, sugeruje coś jeszcze. Wielce prawdopodobne, że zobaczymy kulisy kryzysu, z jakim musiała zmierzyć się Thatcher. I nie chodzi tylko o wojnę o Falklandy.

d2l1w85

ZOBACZ TEŻ: WP rozmawia z Gillian Anderson

Czarna owca

Syn najbardziej wpływowej kobiety XX w., szemrany biznesmen, fanatyczny kierowca i czarna owca. Każde z tych określeń pasuje do syna Margaret Thatcher.

d2l1w85

Po trzykrotnym zawaleniu egzaminów na studia Mark przeniósł się do Hong Kongu. Tam nawiązał pierwsze biznesowe kontakty i rozkręcił rajdowy biznes.

W 1977 r. założył firmę Mark Thatcher Racing, która, jak donosiło BBC, szybko popadła w finansowe tarapaty. To jednak go nie zniechęciło. Bez reszty poświęcił się samochodowej pasji.

I właśnie z nią związany jest pierwszy głośny skandal z jego udziałem. Skandal, który okrył wstydem jego potężną matkę.

   Getty Images
(Getty Images)

Co złego może się stać?

W 1980 r. Mark wziął udział w wyścigu Le Mans. Jeden ze sponsorów zaproponował mu wtedy start w rajdzie Paryż-Dakar.

d2l1w85

- Oczywiście zgodziłem się i natychmiast zapomniałem o sprawie - napisze 20 lat później Thatcher na łamach "The Guardian".

Kilka miesięcy później przyszło zaproszenie do Paryża na konferencję prasową. Thatcher przyjął je, wychodząc z założenia, że taka okazja trafia się raz w życiu.

- W ogóle się nie przygotowałem. Poświęciłem jedynie pół dnia na przetestowanie maszyny. Ciągle myślałem: co złego może się stać? - wspominał.

9 stycznia 1982 r. syn premier Wielkiej Brytanii, jego drugi kierowca Anne-Charlotte Verney oraz ich mechanik zaginęli na pustyni. Informacja trafiła do mediów 3 dni później.

d2l1w85

Telefony w brytyjskiej ambasadzie w Algierze zaczęły się urywać. Premier osobiście wymogła na brytyjskich dyplomatach zaangażowanie w sprawę. Na miejsce przyleciał ojciec Marka. Rozpoczęły się poszukiwania na masową skalę, w których wzięły udział 3 państwa, 6 myśliwców, eskadra śmigłowców i algierska armia.

14 stycznia wojsko odnalazło auto i załogę zaledwie 50 km od trasy rajdu. Byli cali i zdrowi.

   Getty Images
(Getty Images)

Wstyd i morze łez

Informacje płynące z Afryki postawiły premier Wielkiej Brytanii w mało komfortowej sytuacji. Ale dla Margaret Thatcher, która przed chwilą "wypłakała morze łez", jak pisały tabloidy na Wyspach, był to dopiero początek kłopotów.

d2l1w85

Za poszukiwania 28-latka rząd Algierii wystawił rachunek. Opiewał on na bez mała 2 tys. funtów. Thatcher, chcąc unikać skandalu, opłaciła go ze swoich prywatnych oszczędności. A nie, jak przez pewien czas sądzono, z kieszeni podatników.

Jednak większy niesmak wzbudziła informacja, że syn Żelaznej Damy wyjeżdżając z Afryki "zapomniał" zapłacić za hotel. Rachunek wyniósł 11,5 tys. dinarów, z czego jedną trzecią kwoty stanowiły alkohole. Nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni, aby domyślać się, jak zareagowała prasa na Wyspach.

Kłopoty wizerunkowe Thatcher przypadły na bardzo gorący okres. W marcu 1982 r. wybuchła wojna o Falklandy, w której zginęło przeszło 250 brytyjskich żołnierzy.

   Getty Images
(Getty Images)

Rozpieszczony snob

Pechowy rajd to nie jedyny skandal z udziałem Marka Thatchera.

d2l1w85

W latach 80. zrobił karierę jako konsultant biznesowy, pobierający znaczne prowizje od wielomilionowych umów. Komentatorzy sugerowali, że pomogło mu w tym nazwisko matki.

W 1986 r. Thatcher musiała tłumaczyć się przed parlamentem po tym, jak brytyjska firma, którą reprezentował jej syn, zdobyła kontrakt na budowę uniwersytetu w Omanie. Chwilę po jej wizycie w tym kraju.

Głośno było też, kiedy syn Thatcher zaangażował się w promocję japońskich marek, podczas gdy ona apelowała o wspieranie krajowego biznesu.

W 1984 r. Mark Thatcher przeprowadził się do USA, a kiedy jego interesy zaczęły budzić wątpliwości, przeniósł się z rodziną do RPA.

W 2005 r. został skazany na 4 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu po tym, jak przyznał się do sfinansowania próby zamachu stanu w Gwinei Równikowej. Musiał też zapłacić pół mln dol. kary.

W ojczyźnie prasa latami opisywała go jako rozpieszczonego snoba, próżniaka i człowieka "trudnego we współżyciu". Kilkanaście lat temu jego fortunę szacowano na 60 mln dol.

4 lata temu nazwisko Marka Thatchera wypłynęło w kontekście afery "Panama Papers".

Data premiery 4. sezonu "The Crown" nie została jeszcze potwierdzona. Prawdopodobnie pojawi się on na Netfliksie pod koniec 2020 r.

   Getty Images
(Getty Images)
d2l1w85

Podziel się opinią

Share
d2l1w85
d2l1w85