Trwa ładowanie...

Żydzi oburzeni. Stacja musiała usunąć odcinek

Serial "Nurses" nadawany przez NBC cieszył się dotychczas umiarkowaną popularnością, ale teraz mówią o nim wszyscy. To pokłosie skandalu, który wybuchł po emisji jednego z ostatnich odcinków, uznanego przez część widzów za antysemicki i podżegający do nienawiści.

Scena z odcinka "Nurses", który zniknął ze streamingu NBCScena z odcinka "Nurses", który zniknął ze streamingu NBCŹródło: Materiały prasowe
d4llj94
d4llj94

"Nurses" to kanadyjski serial kręcony w Toronto, opowiadający o perypetiach piątki młodych pielęgniarek i pielęgniarzy. Po debiucie w Kanadzie w styczniu 2020 r. serial został wykupiony przez stacje z Rumunii, Holandii czy USA. Tym sposobem amerykańska widownia obejrzała niedawno odcinek zatytułowany "Pięta Achillesa", który został ostro skrytykowany przez środowiska i organizacje żydowskie.

W rzeczonym odcinku pojawia się postać młodego chasyda, który uległ poważnemu wypadkowi i czeka go przeszczep kości. Bez operacji nie będzie mógł chodzić, ale Żyd w pierwszej chwili nie godzi się na procedurę. Wszystko przez stojącego obok ojca, który ostrzega syna, że kość do przeszczepu może pochodzić od "goja, kobiety albo Araba".

- Portret chasydzkiego Żyda wygłaszającego nienawistne uwagi o "Arabie i kobiecie" jest nieuzasadniony i podżegający do nienawiści. Potwierdza on antysemickie stereotypy. Poza tym całe założenie odcinka jest błędne - komentował rozmowie z Fox News Jonathan Greenblatt, prezes ADL (Liga Przeciw Zniesławieniu).

- Niestety, mity o żydowskich wierzeniach i praktykach religijnych są zbyt powszechne, a ten epizod służy jedynie wzmocnieniu tak długoletnich błędnych wyobrażeń o Żydach. Skontaktowaliśmy się z dyrektorami NBC i poprosiliśmy, aby usunęli odcinek i zrewidowali swoje standardy zatwierdzania treści, aby nie wydarzyło się to w przyszłości - dodał Greenblatt.

d4llj94

Po reakcji ADL i zmasowanej krytyce w mediach społecznościowych, amerykańska stacja zdecydowała się usunąć kontrowersyjny odcinek "Nurses" ze swojej platformy streamingowej.

Warto dodać, że to nie pierwszy raz, gdy NBC jest oskarżane o szerzenie antysemickich treści w swoich programach. Niedawno wybuchła afera po żarcie, który można było usłyszeć w "Saturday Night Live". Komik Michael Che w segmencie "Weekend Update" parodiującym programy informacyjne, powiedział: "Izrael donosi, że zaszczepił już połowę swojej populacji. Zgaduję, że to żydowska połowa populacji".

Premiery polskich filmów w 2021 roku

d4llj94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4llj94