Trwa ładowanie...

Samoloty, samochody i bielizna. To powstaje w największych fabrykach na świecie

Chiny to niezaprzeczalny lider przemysłowy, ale o dziwo żadna z największych fabryk nie znajduje się w tym kraju. Przodują Stany Zjednoczone i Niemcy, gdzie w rekordowo dużym zakładzie powstają auta i... kiełbaski.

Samoloty, samochody i bielizna. To powstaje w największych fabrykach na świecieŹródło: Getty Images
d2992os
d2992os

Na liście megafabryk, zajmujących największe powierzchnie i zatrudniających całe armie pracowników, znajdują się tacy producenci jak Boeing, Meyer Werft (ogromne wycieczkowce), Mitsubishi, Chrysler czy Lauma Fabrics. Ta ostatnia firma może się pochwalić największą fabryką produkującą materiały wykorzystywane w branży bieliźnianej. Obiekt znajduje się w Lipawie na Litwie i w najlepszym okresie pracowało w nim ok. 1,2 tys. osób.

Lauma Fabrics jest wyjątkiem w rankingu topowych megafabryk, gdyż w tej kategorii króluje przemysł ciężki, zwłaszcza samochodowy. Pierwszą trójkę największych obiektów przemysłowych otwiera Tesla Factory, czyli chluba i duma Elona Muska. Jego fabryka jest nie tylko jedną z największych, ale także najnowocześniejszych na świecie. Montuje się tam elektryczne "samochody przyszłości" Tesla Motors z wykorzystaniem ponad 160 robotów. W ostatnich latach z linii produkcyjnych schodziło tam nawet 100 tys. pojazdów rocznie. Tesla Factory zajmuje bagatela 510 tys. m2, ale nie zostało zbudowane od zera przez Muska. Przed sprzedażą w 2010 r. ten obiekt należał do General Motors.

Obejrzyj: Jesień w telewizji WP. Stawiamy na sprawdzone hity i premiery:

Powierzchnia Tesla Factory może i robi wrażenie, ale na pewno nie na pracownikach drugiej największej fabryki na świecie. Hyundai Ulsan Factory w Korei Południowej zajmuje ponad 5 mln m2 i zatrudnia ponad 34 tys. pracowników. Podczas gdy Tesla mogła się pochwalić wyprodukowaniem 1 tys. samochodów tygodniowo, Hyundai montował 5,6 tys. pojazdów dziennie! Hyundai Ulsan Factory to w gruncie rzeczy małe miasto, z całą siecią infrastruktury, własnym szpitalem, strażą pożarną, przystanią dla kontenerowców, a nawet oczyszczalnią ścieków. Nie mówiąc już o mieszkaniach dla części pracowników.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Prawdziwy rekordzista wśród megafabryk znajduje się jednak w niemieckim Wolfsburgu (300 km od Słubic) i pamięta czasy Adolfa Hitlera. Co by nie mówić, to właśnie z inicjatywy przywódcy Trzeciej Rzeszy wybudowano obiekt, który zajmuje obecnie 6,5 mln m2 powierzchni. Mowa o głównej fabryce Volkswagena, wybudowanej w maju 1938 r. Obecnie pracuje tam ok. 74 tys. osób, które korzystają z rowerów do przemieszczania się po terenie fabryki. Dzięki ich staraniom w 2015 r. z linii montażowej zjechało 815 tys. samochodów popularnej marki. Co ciekawe, fabryka w Wolfsburgu to nie tylko produkcja aut i siedziba firmy, ale także… masarnia. Od 45 lat produkuje się tam kiełbaski, które trafiają do bufetów na terenie fabryki, ale są także sprzedawane do sklepów spożywczych. Na opakowaniach widnieje napis "Volkswagen Orginalteil", czyli "Oryginalne części Volkswagena". W 2017 r. wyprodukowano bagatela 6,8 mln takich "części".

d2992os

Więcej ciekawostek o największych zakładach przemysłowych na świecie znajdziecie w serialu dokumentalnym "Megafabryki". Jego autorzy przedstawiają urok produkcji skomplikowanych przedmiotów: krok po kroku, część po części. Zapraszają widzów do fabryk należących do wielkich koncernów i znanych marek, gdzie można obserwować proces powstawania m.in. nowoczesnych samochodów, ale także klocków Lego czy piwa Heineken.

d2992os
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2992os