"Sąd zmiażdżył uzurpatorów". TV Republika wygrała pierwsze starcie z TVP
20.04.2024 23:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W sobotę 20 kwietnia tematem numer jeden we wszystkich programach informacyjnych w Telewizji Republika był pozew TVP, który został zwrócony do strony powodowej bez wszczęcia postępowania. TV Republika triumfuje, a Michał Adamczyk, przedstawiany na antenie jako "legalny prezes Telewizji Polskiej", odmieniał przez wszystkie przypadki słowo "uzurpatorzy".
Kilka tygodni temu władze TVP złożyły w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko TV Republika "o zaniechanie dokonywania naruszeń praw autorskich przysługujących TVP do audycji 'Jedziemy'". Przypomnijmy, że "Jedziemy" było flagowym programem Michała Rachonia w TVP Info. Po przejściu do Telewizji Republika prezenter zaczął prowadzić niemalże identyczny format pod nazwą "Michał Rachoń Jedziemy". TVP domagała się zapłaty odszkodowania za naruszenie praw TVP do audycji oraz z tytułu nieuczciwej konkurencji, przeproszenia i zapłaty odszkodowania na cel społeczny.
20 kwietnia okazało się, że sąd zwrócił pozew, który został złożony przez "Telewizję Polską S.A. w likwidacji". A zdaniem sądu, powołującego się na wyrok TK z 18 stycznia 2024 r., nie ma takiego podmiotu jak "TVP w likwidacji".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Taka decyzja sądu to woda na młyn dla ekipy telewizji Tomasza Sakiewicza. A także Michała Adamczyka, który jest tam przedstawiany jako "legalny prezes TVP". Przypomnijmy, że według ministra Sienkiewicza prezesem TVP jest Tomasz Sygut. Z kolei 26 grudnia 2023 r. Rada Mediów Narodowych (zdominowana przez ludzi z nadania Prawa i Sprawiedliwości) wskazała właśnie Adamczyka jako szefa Telewizji Polskiej.
Adamczyk, komentując całą sprawę na antenie Telewizji Republika, nie krył zadowolenia i co chwilę używał określenia "uzurpatorzy" w stosunku do ludzi ministra Sienkiewicza. - To postanowienie pokazuje, że uzurpatorzy działają nielegalnie. Decyzja sądu okręgowego miażdży dotychczasową narrację uzurpatorów, którzy twierdzą, że są pełnoprawnymi przedstawicielami Telewizji Polskiej - mówił Adamczyk.
"Działania uzurpatorów są bezprawne"
- Otóż nie są - to po pierwsze. Nie ma Telewizji Polskiej w likwidacji – to po drugie. Po trzecie, być może najważniejsze w tej całej sprawie, bo sąd rozpatrując ten wniosek od uzurpatorów przyjrzał się dokładnie postanowieniu Trybunału Konstytucyjnego, który powiedział wprost, że Telewizji Polskiej nie można zlikwidować - ciągnął "legalny prezes TVP" we fragmencie, który był powtarzany w kolejnych serwisach informacyjnych.
- To była decyzja, która pokazuje jednoznacznie, że wszelkie działania uzurpatorów są bezprawne - powtarzał Adamczyk. - Uzurpatorzy próbują się podszywać pod przedstawicieli Telewizji Polskiej. Sąd okręgowy nie dał się na to nabrać - dodał i zwrócił uwagę, że "uzurpatorzy składają wnioski o zmianę sędziego". I zdaje sobie sprawę, że "neo-TVP" będzie się odwoływać i składać kolejne pozwy.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" pochylamy się nad "Mocnym tematem" Netfliksa, załamujemy ręce nad szokującą decyzją Disney+, rzucamy okiem na "Nową konstelację" i jedziemy do Włoch z "Ripleyem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: