Mrożące krew w żyłach historie. To one, zawładnęły wyobraźnią widzów
Jak wiadomo, nic tak nie zajmuje, jak porządna dawka kryminalnych, wstrząsających historii opartych na faktach. Popularność produkcji spod znaku true crime bezspornie świadczy, że widzowie je uwielbiają. Oto dziesięć tego typu propozycji, które warto nadrobić.
28.12.2022 | aktual.: 28.12.2022 18:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich kilku lat kryminały zawojowały świat. Wśród tysięcy tytułów zalewających kina i platformy streamingowe, ciężko jest znaleźć te naprawdę warte obejrzenia. Postanowiliśmy wam to ułatwić. Przygotowaliśmy listę 10 dokumentów kryminalnych, które powinny przypaść do gustu zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę z true crime, jak i gatunkowym wyjadaczom. Staraliśmy się zebrać w jednym miejscu tytuły jednocześnie rzetelne i merytoryczne, jak i te trzymające w napięciu.
"Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę"
Kilka lat temu do sieci trafiło wstrząsające nagranie, na którym zakapturzona postać brutalnie zabija dwa koty. Wideo wzbudziło ogromne oburzenie internautów. W obliczu bezradności służb samozwańczy internetowi detektywi rozpoczęli śledztwo na własną rękę.
Nie spodziewali się, że uwaga, jaką poświęcili autorowi filmu, sprowokuje go do jeszcze okrutniejszych czynów. W końcu jego ofiarą padł człowiek. Internauci z całego świata połączyli siły, by złapać mordercę. Kolejne ustalenia prowadzą ich w coraz mroczniejsze odmęty nie tylko internetu, ale także ludzkiej niegodziwości. Serial otrzymał nagrodę Emmy za najlepszy scenariusz programu niefabularnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Making a Murderer"
Ten dokument opowiada historię Stevena Avery'ego - mężczyzny, który odsiedział prawie 20 lat w więzieniu za przestępstwo, którego nie popełnił. Amerykanin usiłował ujawnić korupcję w lokalnych organach ścigania, za co w zemście niesłusznie oskarżono o brutalną napaść i gwałt. Choć sprawa od początku budziła wątpliwości, zeznania świadków doprowadziły do wyroku skazującego. Po wyjściu na wolność Avery postanowił zawalczyć o swoje i wytoczył proces władzom, które bezprawnie umieściły go kratkami.
To jednak nie był koniec jego kłopotów. Wkrótce po rozpoczęciu sprawy zginęła młoda kobieta, a Avery został głównym podejrzanym o jej zabójstwo. "Making a Murderer" to kronika wieloletniego procesu, wyłuszczająca zaniedbania ze strony wymiaru sprawiedliwości i nadużycia organów ścigania, które z obawy o własną reputację zniszczyły życie niewinnemu człowiekowi.
"Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę"
Richard Ramirez to jeden z najbardziej okrutnych seryjnych morderców w historii. "Nocny Prześladowca" zabił co najmniej 13 osób w ciągu zaledwie dwóch lat. Nocami wychodził na ulice Kalifornii i włamywał się do losowych domów. Swoje ofiary często torturował, a kobiety w sadystyczny sposób wykorzystywał seksualnie. Twierdził, że w zbrodniach wspierał go szatan, z którym był w stałym kontakcie. Czteroodcinkowy dokument przedstawia historię bezwzględnego zbrodniarza z perspektywy dwóch detektywów, którzy byli gotowi zrobić wszystko, by go dopaść.
"Schody"
Popularny autor kryminałów Michael Peterson został oskarżony o zabójstwo swojej żony po tym, jak jej ciało znaleziono u dołu schodów w ich rodzinnym domu. Mężczyzna zarzekał się, że śmierć kobiety była wynikiem nieszczęśliwego wypadku, jednak służby nie uwierzyły w jego wersję. Rozpoczęła się trwająca kilkanaście lat batalia sądowa, w czasie której życie powieściopisarza zostało odarte ze wszystkich tajemnic.
Serial dokumentalny powstawał przez 14 lat i oferuje unikalną szansę na prześledzenie głośnego procesu o morderstwo. Widzimy tu adwokatów rozważających rozmaite linie obrony i nieczyste zagrywki prokuratury. "Schody" to nie tylko dokument, ale także dramat sądowy, zawierający więcej zwrotów akcji, niż moglibyśmy się spodziewać.
"Synowie Sama: Droga w mrok"
David Berkowitz przyznał się do sześciu zabójstw i ranienia kilku osób. Twierdził, że "głosy kazały mu zabijać". Podczas jednego z przesłuchań zeznał, że wykonywał tylko rozkazy demona, który przemawiał przez psa jego sąsiada. Choć za swoje zbrodnie został skazany na sześciokrotne dożywocie w 1978 r., dla dziennikarza śledczego Maury'ego Terry sprawa nie została zakończona.
Autor książki "The Ultimate Evil" jest przekonany, że Berkovitz nie działał sam, a za popełnionymi przez niego morderstwami stoi satanistyczna sekta. W czteroodcinkowym dokumencie poznajemy perspektywę Terry’ego, który poświęcił 40 lat życia na próbie ustalenia, co tak naprawdę wydarzyło się w Nowym Jorku w późnych latach 70.
"Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta"
Spadkobierca nowojorskiego imperium w branży nieruchomości Robert Durst został głównym podejrzanym w serii niewyjaśnionych zbrodni - zniknięcia jego żony w 1982 r., zamordowania w Beverly Hills kluczowego świadka w tej sprawie oraz brutalnego morderstwa mężczyzny w Teksasie. Wszystkie te wydarzenia miały jeden wspólny punkt – właśnie postać multimilionera.
Durst jednak zawzięcie zapewniał o swojej niewinności i przez 30 lat unikał wyroku. Jego historią fascynował się reporter Andrew Jarecki, który jako jedyny skłonił tajemniczego mężczyznę do szczerego wyznania. Jego wieloletnie śledztwo zakończyło się niespodziewanym przełomem w - zdawać by się mogło - już zakończonej sprawie.
"Kochana mamusia nie żyje"
Dee Dee Blanchard nie była przykładem dobrej matki. To raczej ten typ człowieka, który nigdy nie powinien mieć dzieci. Od momentu, kiedy urodziła Gypsy, jej celem było zrobienie z córki całkowitej kaleki. Dee Dee wmawiała dziewczynce rozmaite alergie i choroby, w tym nawet nowotwór. Państwo wynagradzało jej "matczyne poświęcenie" w postaci wysokich zasiłków, a Dee Dee lubiła współczucie, które otrzymywała od otoczenia.
Gypsy przez wiele lat wierzyła, że jej dolegliwości były prawdziwe, ale z wiekiem coraz więcej okoliczności wydawało się jej podejrzanych. Gry zaczęła dorastać i poznała chłopaka, zapragnęła wolności i… zemsty. Dokument "Kochana mamusia nie żyje" ukazuje toksyczną relację między matką i córką, która ostatecznie doprowadziła do tragedii.
"Bardzo dziki kraj"
Około 60-osobowa populacja miejscowości Antelope w Oregonie nie spodziewała się, że ich spokój nagle zostanie zmącony przez pojawienie się tajemniczej sekty. Kult Rajneesh założony przez indyjskiego guru Bhagwana Shree Rajneesh początkowo wydawał się nieszkodliwy. Jego wyznawcy za pomocą medytacji i optymistycznego stosunku do życia chcieli stworzyć raj na ziemi. W tym celu, na ranczu zajmującym 25 tys. hektarów zaczęli budować swoje własne "miasto", wraz ze szpitalem, szkołą czy marketem.
Radosna, szybko rozwijająca się komuna zaczęła być jednak traktowana jako zagrożenie przez miejscową, farmerską społeczność. Zrodził się konflikt, który szybko zaczął wymykać się spod kontroli. "Bardzo dziki kraj" to opowieść nie tylko o manipulacji stosowanej przez duchowych przywódców i zepsuciu wewnątrz tego typu organizacji, ale także o jednym z największych przekrętów imigracyjnych w historii USA.
"The Keepers"
Serial dokumentalny "The Keepers" opowiada historię zamordowanej w 1969 r. siostry zakonnej Catherine Cesnik. Ciało sympatycznej nauczycielki archidiecezjalnego liceum z Baltimore znaleziono w opuszczonej części miasta. Sprawcy zabójstwa nigdy nie odnaleziono. Blisko pół wieku później byłe uczennice zakonnicy wszczęły własne śledztwo, chcąc wreszcie poznać prawdę na temat tego, co spotkało kobietę.
Z czasem na jaw zaczęły wychodzić przerażające fakty, obnażające m.in. nadużycia i niedopatrzenia władz Kościoła, które nie pomagały wyjaśnić sprawy, a wręcz przeciwnie - można odnieść wrażenie, że próbowały ją zatuszować. Czy to dlatego, że w morderstwie mógł maczać palce oskarżany o molestowanie ksiądz? Ten dokument pełny jest zwrotów akcji, których nie powstydziłby się dobry thriller.
"Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego"
Ted Bundy to seryjny morderca, który obok Jeffreya Dahmera zyskał największy medialny rozgłos. Nie bez powodu, gdyż ten przystojny, czarujący mężczyzna, był wyjątkowo wyrachowanym zbrodniarzem. Uważany jest za jednego z najkrwawszych seryjnych zabójców w historii USA. W latach 70. zabił co najmniej 30 młodych kobiet, lecz liczba ta może być znacznie wyższa.
Choć tę przerażającą postać z pewnością zna każdy entuzjasta true crime, serial "Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego" daje świeże, pogłębione spojrzenie na jego sprawę. Dokument zawiera niepublikowane wcześniej wywiady i nagrania z siedzącym w celi śmierci zabójcą, rysując przeraźliwy portret psychopatycznego sadysty.
Sonia Stępień autorka criminalmind.pl
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o "Wednesday", czyli najpopularniejszym serialu Netfliksa ostatnich tygodni, najlepszych (i najgorszych) filmach świątecznych oraz przeżywamy finał 2. sezonu "Białego Lotosu". Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.