Trwa ładowanie...
d3j35ds

Rada Mediów Narodowych w ogniu krytyki. Afera Trójki i powołanie Kurskiego zrobiło swoje

Rada Mediów Narodowych została utworzona w 2016 r. jako "bufor między światem politycznym i medialnym" przez przedstawicieli różnych obozów politycznych. Ostatnie afery i kontrowersje związane z działalnością RMN doprowadziły do sytuacji, że coraz głośniej mówi się o rozwiązaniu tego organu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jacek Kurski nie jest już prezesem TVP, ale wrócił do zarządu
Jacek Kurski nie jest już prezesem TVP, ale wrócił do zarządu (ONS.pl)
d3j35ds

Afera Trójki i błyskawiczne powołanie Jacka Kurskiego do zarządu TVP (w marcu 2020 r. odwołano go ze stanowiska prezesa) rzuciły cień na działalność Rady Mediów Narodowych. Organu tworzonego obecnie przez trzech członków z nadania PiS, jednego z PO i Kukiz'15. - Cały czas mówię, że Rada jest do niczego i nie jest nikomu potrzebna. Nie zdziwiłbym się, gdyby ją zlikwidowali – powiedział Wirtualnym Mediom Juliusz Braun.

Obejrzyj: Trójka straciła najlepszych dziennikarzy

Członek RMN zgłoszony przez klub parlamentarny PO był wcześniej przewodniczącym KRRiT i prezesem TVP. Braun zwrócił uwagę, że za likwidacją organu przemawiają dwie prestiżowe sprawy, które "zawalił Czabański", przewodniczący RMN.

d3j35ds

- To pokazuje, jaki panuje nastrój wewnątrz PiS. Gdyby chciano jej likwidacji, to można przeprowadzić błyskawicznie, bo nikt nie będzie protestować. Nieco trudniejsze jest formalne przeniesienie kompetencji Rady do KRRiT – mówił Braun.

Przypomnijmy, że oprócz afery Trójki, która doprowadziła do masowych odejść dziennikarzy, bojkotu i krytyki ze strony słuchaczy, cień na działalność RMN rzuciło też niedawne powołanie Jacka Kurskiego do zarządu Telewizji Polskiej.

ONS.pl

Kurski stracił posadę prezesa w marcu, a kilka dni temu znalazł się w zarządzie Telewizji Polskiej niezgodnie z obowiązującym statutem. Formalnie zarząd mogą tworzyć trzy osoby, a Kurski został wybrany jako czwarty.

d3j35ds

Czabański tłumaczył portalowi Wirtualne Media, że wybór Kurskiego był możliwy dzięki nowelizacja ustawy abonamentowej. Tej, która przyznała TVP prawie 2 mld zł z budżetu państwa, a jednocześnie zniosła wymóg statutowy odnośnie liczby członków zarządu.

- Są różne opinie prawne na ten temat, być może w ciągu 2-3 dni będziemy mieć jasność sytuacji, czy rzeczywiście istnieje tu pewien problem prawny, który trzeba rozwiązać - przyznał Czabański (na zdjęciu poniżej).

ONS.pl

Obecny prezes Rady Mediów Narodowych mówił w 2016 r. przed powstaniem tego organu, że ma być on "buforem między światem politycznym i medialnym, który nie będzie się musiał co roku meldować u polityków i zabiegać o ich aprobatę".

- Myślę, że to zbuduje pewien obyczaj, który będzie służył niezależności mediów – wyznał przed czterema laty Czabański. Dziś jednak coraz głośniej mówi się o likwidacji RMN i przywróceniu dawnych kompetencji Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

d3j35ds

Podziel się opinią

Share

d3j35ds

d3j35ds