Trwa ładowanie...

Prześladowanie bywa początkiem tragedii. Ekspertka ostrzega

W Wielkiej Brytanii prawie 80 proc. zabójstw kobiet dokonanych przez byłych partnerów poprzedza prześladowanie. Wielu tragediom można zapobiec, ale potrzebna jest wiedza i szybka reakcja.

Prześladowanie bywa początkiem tragedii. Ekspertka ostrzegaŹródło: Getty Images
d1s7rnq
d1s7rnq

Dr Emma Short to biegły psycholog i dyrektor brytyjskiego Narodowego Centrum Badań nad Cyberprześladowaniem. W nowym programie "Zło z bliska", który debiutuje w Telewizji WP, pełniła rolę ekspertki od zjawiska stalkingu.

- Ludzie zostają prześladowcami z rozmaitych powodów. Są to ludzie odrzuceni - zazwyczaj byli partnerzy, poszukiwacze intymności. Ludzie, którzy szukają seksu, miłości, przyjaźni z tymi, którzy tego nie chcą – mówiła dr Short.

Obejrzyj zwiastun programu "Zło z bliska":

Odrzuceni lub urażeni prześladowcy czują, że mają prawo do przejęcia kontroli nad innymi w oparciu o własną obsesję. Takie osoby przejawiają postawę narcystyczną i narzucają ofierze swoje potrzeby i zainteresowania.

d1s7rnq

- Nie potrafią sobie poradzić z własnym gniewem lub cierpieniem. Ta kwestia regulacji emocjonalnej wpływa również na zachowanie. Pojawiają się przejawy gniewu lub niepokoju, a jednostki często podejmują działania oparte na tych emocjach. Ta grupa stanowi poważne zagrożenie dla swoich ofiar – ostrzega dr Short.

- Trzeba wcześnie rozpoznawać wzorce prześladowania i szybko reagować – dodała ekspertka.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

Taką szybką reakcję wykazała się matka Alison Hewitt, która zaniepokojona zachowaniem partnera córki, wynajęła prywatnego detektywa. Hewitt była młodą lekarką, gdy w 2010 r. poznała chłopaka przez stronę randkową. Al Amin Dhalla spotykał się z Alison przez ponad rok, zanim jej matka zaczęła coś podejrzewać. Wynajęty detektyw odkrył liczne kłamstwa, którymi Dhalla karmił swoją dziewczynę. I zataił, że w ojczystej Kanadzie był karany za brutalną napaść.

d1s7rnq

Allison postanowiła z nim zerwać i dopiero wtedy Al pokazał swoje prawdziwe oblicze. Mężczyzna zaczął wysyłać rodzinie listy z trucizną, chodził za byłą dziewczyną krok w krok, zasypywał ją mailami i SMS-ami. Hewitt wystąpiła o zakaz zbliżania się, który Dhalla złamał i wpadł w ręce policji. Przeszukanie jego furgonetki doprowadziło do kolejnego szokującego odkrycia.

W surowym wnętrzu wozu znaleziono noże, mocną taśmę klejącą i naładowaną kuszę. Dhalla sprawiał wrażenie psychopaty, który jest o krok od porwania "ukochanej", jednak wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji.

mat. policji
Źródło: mat. policji

Pierwsze, co zrobił, to poszedł do domu niedoszłych teściów i wywołał pożar. Nie wiedział jednak, że rodzice Allison wyjechali i nikt nie odniósł obrażeń. Tego samego wieczoru przebrał się za lekarza i dostał się do szpitala, w którym pracowała Allison. Na szczęście ochrona szybko przejrzała jego zamiary i wezwała policję.

d1s7rnq

Al Amin Dhalla został ostatecznie skazany na minimum sześć lat więzienia. Na wolność miał wyjść najwcześniej w 2019 r., ale odsiadka może się wydłużyć, jeśli biegli dostrzegą w nim zagrożenie dla społeczeństwa.

Allison z rodzicami po skazaniu prześladowcy/Getty Images
Źródło: Allison z rodzicami po skazaniu prześladowcy/Getty Images

W ramach pasma kryminalnego w programie "Zło z bliska" poznamy historie pozornie zwyczajnych ludzi, którzy w rzeczywistości okazali się seryjnymi mordercami, gwałcicielami lub socjopatami. Za pomocą rekonstrukcji i szczegółowych analiz autorzy cyklu pokazują, do jakich aktów okrucieństwa może posunąć się człowiek. Widzowie mają okazję zobaczyć rozmowy z rodzinami i bliskimi kryminalistów oraz ofiar.

Oglądaj film dokumentalny "Zło z bliska" w Telewizji WP w poniedziałek 15 lipca o 20:00. Stacja dostępna jest naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w najlepszych sieciach kablowych, w tym m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) oraz wielu innych.

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

d1s7rnq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s7rnq