Przeprosiny na antenie TVP Info. Takie słowa nie padły tam od lat
Po przejęciu władzy gołym okiem widoczne są zmiany w Telewizji Polskiej. TVP Info w miniony weekend przeprosiła osoby LGBT+ za słowa, które na antenie stacji padały pod ich adresem w ostatnich latach. Wcześniej coś takiego było nie do pomyślenia.
W niedzielę po wieczornym serwisie informacyjnym w TVP Info, Wojciech Szeląg w "Gościu Wieczoru" rozmawiał z Mają Heban i Bartem Staszewskim – aktywistami działającymi na rzecz osób nieheteronormatywnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeszcze zanim rozmowa się zaczęła, dziennikarz prowadzący spojrzał prosto w kamerę i wygłosił krótkie, lecz znaczące oświadczenie.
- Zanim zaczniemy rozmowę, powinny paść trzy zdania. Przez długie lata w Polsce pod adresem wielu osób padały haniebne słowa, tylko dlatego, że osoby te postanowiły same decydować o tym, za kogo się uważają i kogo kochają - stwierdził.
Przeprosiny w TVP Info
Dalej Wojciech Szeląg kontynuował: - Osoby LGBT+ to nie ideologia, ale ludzie: konkretne imiona, twarze, bliscy i przyjaciele. Wszystkie te osoby powinny dziś usłyszeć słowo "przepraszam" właśnie z tego miejsca. Przepraszam.
Po rozmowie w serwisie X Bart Staszewski przyznał, że jest wzruszony sytuacją, która miała miejsce w studiu TVP Info. "Przeprosiny to ważna część pogodzenia się. To Polska, o jaką walczyłem… Dziękuję…".
To nie pierwszy raz, kiedy na antenie Telewizji Polskiej pojawiają się przeprosiny. Poprzedni raz miał miejsce w połowie stycznia, a dokładnie w piątą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza. Wówczas cała redakcja "19.30" i nowe władze Telewizji Polskiej przeprosiły za materiały w "Wiadomościach", które atakowały tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.
Nowa władz wymusiła liczne zmiany w TVP. Począwszy od wymiany osób kierujących telewizją publiczną, poprzez pracowników niższych szczebli, a kończąc na materiałach i tematyce, jaka poruszana jest w programach.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o serialach, które "ubito" zdecydowanie za wcześnie oraz wymieniamy te, które powinny pożegnać się z widzami już kilka sezonów temu. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w Audiotece i Open FM.