Przeprosił na antenie TVP Info. Teraz przeprosiny w formie listu
Na antenie TVP1 został wyemitowany film "Inwazja", który jawnie atakował osoby LGBT+. Sprawa trafiła do sądu i zgodnie z jego wyrokiem stacja ma w najbliższym czasie wystosować oficjalne przeprosiny.
27.02.2024 08:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sprawa sięga 2019 r. jednak wciąż nie została do końca rozstrzygnięta. Sąd Apelacyjny na skutek wycofania apelacji przez TVP umorzył postępowanie w sprawie przeciwko stacji o emisję homofobicznego pseudodokumentu "Inwazja".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W związku z tym na mocy wciąż pozostaje orzeczenie sądu okręgowego, który uznał, że Telewizja Polska naruszyła dobra osobiste osób LGBT+. Tym samym zobowiązał stację do zapłaty 35 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz organizacji społecznych wspierających społeczność LGBT+ w Polsce.
To nie wszystko. Zgodnie z wyrokiem sądu nadawca publiczny został również zobowiązany do wyemitowania w głównym wydaniu programu informacyjnego przeprosin.
Zobacz także
Nie ma zgody na mowę nienawiści w mediach publicznych
Wirtualne Media zapytały TVP, czy wszystkie postanowienia sądu zostały już wykonane. W końcu sprawa dotyczy sytuacji sprzed czterech lat. Centrum Informacji stacji przekazało następującą odpowiedź.
"Obecne władze TVP S.A. w likwidacji dokonały szczegółowej analizy spraw o ochronę dóbr osobistych i uznały, że prowadzenie niektórych z nich jest bezzasadne. Decyzja o wycofaniu apelacji w sprawie filmu pt. ‘Inwazja’, którego treść miała homofobiczny i dyskryminujący charakter, została podjęta pod koniec stycznia br. Uznanie wyroku potwierdza brak zgody władz Spółki na mowę nienawiści w mediach publicznych, które w sposób szczególny powinny dbać o obiektywizm i rzetelność prezentowanych treści. Przeprosiny zostaną opublikowane na antenie TVP i w formie listu do powodów, po uprawomocnieniu się wyroku".
"Inwazja" pseudodokument atakujący osoby LGBT+
Film został wyemitowany w TVP1 przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. Wybrano moment, kiedy przed telewizorami skupia się najwięcej ludzi - tuż po programie informacyjnym "Wiadomości" (obecnie "19.30") i przed meczem piłkarskiej reprezentacji Polski.
W filmie "Inwazja" zawartych zostało wiele niezgodnych z prawdą twierdzeń i manipulacji na temat osób nieheteronormatywnych. Materiał insynuował nawet ich pedofilię, przekazywał też fałszywe informacje o marszach równości i osobach biorących w nich udział.
Wykorzystano nagrania wideo zrobione z ukrycia przez osobę podszywającą się pod wolontariuszkę w Kampanii Przeciw Homofonii. W związku z filmem i jego emisją w TVP, aktywiści i KPH pozwali stację o naruszenie dóbr osobistych.
Wyrok zapadł 21 czerwca 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że "Inwazja" naruszyła dobra osobiste Magdaleny Świder, Moniki Tichy, Elżbiety Podleśnej, Karola Opica, Krzysztofa Listowskiego, Pawła Szamburskiego i Pawła Ziemby.
Do przeprosin doszło w połowie lutego. Wojciech Szeląg na antenie TVP Info przeprosił osoby LGBT+ za słowa, które w ostatnich latach padały pod ich adresem na antenach publicznego nadawcy. - Osoby LGBT+ to nie ideologia, ale ludzie: konkretne imiona, twarze, bliscy i przyjaciele - powiedział dziennikarz.
W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: