Prezenter TV Republika "odleciał" na wizji. "No to co, że stary i niemiecki"
Jacek Sobala w programie "Dzisiaj" na antenie Telewizji Republika często improwizuje, co bywa źródłem skandalicznych wypowiedzi. W niedzielę 25 lutego najpierw nazwał rząd Donalda Tuska "potomkami tych, z którymi walczyli żołnierze wyklęci", a później wykonał dziwaczny performens z antyniemieckim przesłaniem.
26.02.2024 | aktual.: 26.02.2024 11:01
Sobala przed laty był związany z mediami publicznymi m.in. jako dyrektor Programu Pierwszego i Trzeciego Polskiego Radia, Polskiego Radia BiS, występował też w TVP Info. Od 2019 r. udziela się w Telewizji Republika, gdzie od niedawna prowadzi "Dzisiaj", czyli główny program informacyjny stacji, emitowany o godz. 19.
W niedzielę 25 lutego Sobala w programie "Dzisiaj" stwierdził w materiale o "Żołnierzach wyklętych", że dzisiejsza władza w Polsce to "potomkowie tych, z którymi walczyli nasi bohaterowie". A przed ostatnim reportażem, pozbawionym jakichkolwiek wątków politycznych, Sobala połączył czasy prehistoryczne z Niemcami i hymnem "Solidarności".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Sensacyjne odkrycie niemieckich naukowców, którzy na dnie Bałtyku wypatrzyli długi na kilometr mur - mówił Sobala, czytając z kartki. - Według ekspertów ten mur był szeroki nawet na dwa metry, miał metr wysokości i najprawdopodobniej pomagał w zapędzaniu zwierzyny podczas polowania. To może być najstarsza europejska budowla, bo ten mur został wzniesiony przed ponad 10 tys. lat - dodał prezenter.
Kuriozalna sytuacja w Telewizji Republika
I choć teoretycznie mógłby (a raczej powinien) na tym zakończyć wprowadzenie do reportażu z gatunku popularnonaukowego, to nie mógł sobie darować i dorzucił kuriozalny komentarz.
- No to co, że stary i niemiecki. Wyrwij murom zęby krat! - rzekł Jacek Sobala, wyciągając do kamery rękę z palcami ułożonymi w znak zwycięstwa.
Przypomnijmy, że "wyrwij murom zęby krat" to słynny fragment refrenu utworu "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Pieśń została napisana w 1978 r. do muzyki katalońskiego pieśniarza Lluísa Llacha "L’Estaca". W latach 80. zdobyła wielką popularność w polskim podziemiu antykomunistycznym i była uznawana za nieformalny hymn "Solidarności".
W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: