Polacy coraz mniej ufają TVP. Alarmujące dane
Znamy wyniki tegorocznych badań Reutersa. Wynika z nich, że Polacy szukają informacji głównie w sieci, za najbardziej wiarygodne uważają radio i coraz mniej ufają TVP.
Reuters Institute zbadał, jak ludzie na całym świecie oceniają poszczególne media. W Polsce najmniejszym zaufaniem może się "pochwalić" Telewizja Polska, która od kilku lat zamyka ranking. Największym zaufanie natomiast wzbudza RFM FM.
Z badań wynika, że Telewizja Polska mocno straciła w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W porównaniu z ubiegłym rokiem 7 proc. mniej respondentów ocenia ją pozytywnie (obecnie to 36 proc.). Natomiast przybyło osób (także o 7 proc.), które zadeklarowało, że nie ufają publicznemu nadawcy. Negatywnie ocenia TVP niemal połowa Polaków (46 proc.).
Zobacz: Te programy kochała Polska. Zniknęły z anteny TVP
O 8 procent spadło zaufanie do gazet lokalnych i regionalnych. Gdzie udział pozytywnych ocen zmalał z 66 do 58 proc. Natomiast brak zaufania zadeklarowało o 4 proc. więcej ankietowanych ( dziś to 14 proc.). Respondenci wciąż najkorzystniej oceniają wiarygodność RMF FM, któremu ufa aż 68 Polaków (4 pkt proc. mniej niż przed rokiem), a negatywnie ocenia 11 proc.
Badanie pokazuje, że przeważająca większość Polaków wiadomości szuka w sieci. Internet jako źródło informacji wskazało aż 84 proc. ankietowanych Polaków (podobny stan utrzymuje się już od 6 lat). W tym roku spadło natomiast zainteresowanie telewizją (o 11 proc.). Jako źródło wiadomości wskazało ją 70 proc. respondentów.
WP znalazło się na drugim miejscu wśród portali internetowych. Z naszych serwisów korzysta 39 proc. ankietowanych. Tegoroczne badanie Digital News Report zostało przeprowadzone na zlecenie Reutersa przez firmę YouGov i objęło ogółem 92 tys. osób z 46 krajów.