"Pozostawiona w otwartym pojemniku kamfora znika, gdyż ulega:". Sprawdź, jaka była poprawna odpowiedź w teleturnieju Milionerzy

"Pozostawiona w otwartym pojemniku kamfora znika, gdyż ulega:". Sprawdź, jaka była poprawna odpowiedź w teleturnieju Milionerzy
Źródło zdjęć: © PAP

08.04.2019 21:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W teleturnieju "Milionerzy" padło pytanie: "Pozostawiona w otwartym pojemniku kamfora znika, gdyż ulega:". Zobacz, czy uczestnikowi udało się poprawnie odpowiedzieć.

W teleturnieju "Milionerzy" padło następujące pytanie: "Pozostawiona w otwartym pojemniku kamfora znika, gdyż ulega:
A resublimacji,
B sublimacji,
C skraplaniu,
D kondensacji".

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie byla warta 10000 złotych.

Uczestniczka skorzystałą z koła ratunkowego "pół na pół", zostały odpowiedzi B i C. Zaznaczyła B i okazała się ona poprawna. Co ciekawe, w czasie dedukcji sama dobrze opisała proces znikania kamfory.

Kamfora to organiczny związek chemiczny, który wyodrębnia się przy uzyskiwaniu olejku z drewna cynamonowca kamforowego. Ma kształt kryształów w kolorze białych, wydziela intensywny zapach. Wykorzystuje się go m.in. w produkcji lakierów i środków przeciwmolowych. Znika w wyniku procesu sublimacji, czyli przejścia ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Stąd powiedzenie "zniknąć jak kamfora", czyli nagle, bez śladu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także