Trwa ładowanie...
ycipk-2pd1br

Powstanie serial o Słowianach. Ma dorównywać "Grze o tron"

Słowacy postanowili odpowiedzieć na zainteresowanie widzów produkcjami historycznymi. Tamtejsza stacja telewizyjna JOJ produkuje serial "Slovania", który opowie o pierwotnych plemionach słowiańskich. To będzie najdroższa produkcja w historii słowackiej telewizji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Słowacy chcą nakręcić swoją "Grę o tron".
Słowacy chcą nakręcić swoją "Grę o tron". (Materiały prasowe)
ycipk-2pd1br

"Slovania" na przestrzeni 12 odcinków ma pokazać nam pełnokrwiste przygody Słowian ogarniętych żądzą władzy i seksu. Nie zabraknie w nim boskich interwencji i działania sił nadprzyrodzonych. Już dziś zagraniczne media upatrują się w nim lokalnej wersji "Gry o tron".

ZOBACZ WIDEO: "Gra o tron": Po tej śmierci wszystko jest możliwe. Porzućcie nadzieję

ycipk-2pd1br

"Slovania" - o czym jest?

Serial jest koprodukcją słowacko-ukraińską współfinansowaną przez Ministerstwo Kultury Ukrainy. Fabuła ma skupiać się na mieszkańcach Zagłębia Karpackiego, których najeżdża plemię Awarów. Jednym z głównych wątków ma być spór handlowy pomiędzy dwiema osadami. Oczywiście nie zabraknie też wątku miłosnego. Rodzące się uczucie pomiędzy Drahą a Vladem zostanie wystawione na próbę przez brutalne walki plemion.

PRZECZYTAJ TEŻ: George R.R. Martin chciałby, aby "Gra o tron" trwała dłużej. Nawet o 5 sezonów

W produkcji zagra plejada słowackich i ukraińskich aktorów. Jedną z głównych bohaterek zagra Zuzana Fialová, którą polscy widzowie mogą kojarzyć z "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego. Za reżyserię odpowiedzialny jest Petr Bebjak, którego ostatni film "Nauczycielka" został wyróżniony na festiwalu filmowym w Karlovych Warach.

ycipk-2pd1br

Twórcy "Slovani" twierdzą, że zależy im głównie na zaciekawieniu widzów niezwykłymi przygodami bohaterów. Jednak liczą też na to, że dzięki serialowi Słowacy lepiej poznają zamierzchłą historię swoich przodków.

- Serial opiera się na fikcyjnej rekonstrukcji okresu historycznego z VI i VII wieku oraz na codziennym życiu słowiańskich plemion, które musiały walczyć o własną tożsamość i niezależność. Ponadto zawiera elementy fantasy, które zostaną ukazane poprzez rekonstrukcję mało znanych rytuałów związanych z tamtejszym mistycyzmem. Produkcja traktuje również o przenikaniu się kultur słowiańskich i koncentruje się na tym, na czym oparta jest tożsamość dzisiejszej słowiańskiej etniczności - powiedział Marcel Grega, dyrektor generalny telewizji JOJ.

Najdroższy serial w historii słowackiej telewizji

ycipk-2pd1br

Ambicje twórców serialu są spore. Rozmach produkcji potwierdza mnogość lokalizacji, w których powstaje "Slovania". Zostały już nakręcone sceny na Słowacji, a obecnie ekipa przebywa na terenie zachodniej Ukrainy. W planach są jeszcze dni zdjęciowe w Czechach i na Węgrzech. Budżet produkcji wynosi 4 miliony euro.

Zdjęcia do "Slovani" zakończą się w listopadzie 2019 r. Materiały prasowe
Podziel się

Jednak producentka "Slovani" Wanda Adamik Hrycowa woli unikać porównań do wielomilionowych produkcji pokroju "Gry o tron" czy "Wikingów".

- Byłabym bardzo ostrożna z takim porównaniem. Nie możemy równać się z serialem, którego jeden odcinek ma budżet taki jak cała nasza 12-odcinkowa seria. Mamy jednak duże ambicje i chcemy zrobić serial, którego jeszcze u nas nie było - powiedziała w wywiadzie dla "Hospodarskich Novin".

ycipk-2pd1br

Kiedy polska wersja "Słowian"?

Zapowiada się na to, że Słowacy lepiej odrobili lekcję z realizmu historycznego niż twórcy "Korony królów". Produkcja TVP nie może pochwalić się zbyt dużym budżetem, co widać po scenografii i kostiumach. Również scenariusz dostosowany jest bardziej pod wymogi niezobowiązującej rozrywki niż misyjnego przesłania stacji.

Zainteresowanie produkcją serialu o Słowianach wyraził Wojciech Smarzowski, który rok temu na festiwalu w Gdyni informował, że szuka sponsorów. Nie wiadomo jednak na jakim obecnie etapie jest produkcja, ani czy jej zamysł jest wciąż aktualny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Emmy 2019 rozdane. Oto lista zwycięzców

ycipk-2pd1br

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2pd1br

ycipk-2pd1br
ycipk-2pd1br