RozrywkaPorozumienie między TVP a Opolem będzie możliwe? "Im więcej wydarzeń promujących polską piosenkę i artystów, tym lepiej"

Porozumienie między TVP a Opolem będzie możliwe? "Im więcej wydarzeń promujących polską piosenkę i artystów, tym lepiej"

Konflikt wokół opolskiego festiwalu wydaje się dobiegać końca, a sytuacja staje się coraz bardziej klarowna. Będą dwie imprezy - i Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, i zupełnie nowy format w Kielcach. Jacek Kurski stawia na dialog, prezydent Opola popiera pomysł kolejnej imprezy promującej polską muzykę, a przy opolskim festiwalu zostawia otwartą furtkę. Porozumienie jednak będzie możliwe?

Porozumienie między TVP a Opolem będzie możliwe? "Im więcej wydarzeń promujących polską piosenkę i artystów, tym lepiej"
Źródło zdjęć: © ONS.pl
Urszula Korąkiewicz

Jak już informowaliśmy, TVP wraz z samorządem Kielc przygotowuje serię koncertów, które docelowo mają stać się festiwalem polskiej piosenki. "Doszliśmy z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim do porozumienia co do ramowej, regularnej współpracy w organizacji ważnego, muzycznego corocznego wydarzenia. Serii koncertów, które jeśli się powiodą (…) jeśli uzyskają pewną rutynę i powtarzalność, z czasem powinny stać się festiwalem polskiej piosenki" - mówił podczas konferencji prasowej w amfiteatrze "Kadzielnia" Kurski.

*Dodał, że nie chodzi "o budowanie kontry" do festiwalu w Opolu. Jak zaznaczył, kielecka impreza będzie uzupełniała ofertę festiwalu opolskiego, prezentując gatunki muzyczne, które nie są obecne w głównym nurcie. *Według planów pierwsze koncerty z tego cyklu będą się mogły odbyć w 2018 roku. – Kielecki amfiteatr jest najpiękniejszym obiektem tego typu w Polsce, godnym tego, by stać się miejscem ważnego wydarzenia artystycznego, cyklicznej, corocznej imprezy o wysokiej randze – podkreślił.

Jak wynika z oświadczenia nadesłanego mediom przez TVP, nowa impreza ma być wizytówką nowej polskiej muzyki z gatunku hip-hop, R&B, pop alternatywny, new soul, new jazz, ma także uzupełniać ofertę polskiej muzyki pop. Mają w niej występować zarówno znani wykonawcy, jak i artyści, którzy nie są obecni w głównym obiegu, lecz są gwiazdami nowych mediów i najpopularniejszych serwisów muzycznych. Przedstawiciele TVP i Kielc podkreślili ponadto, że nowe wydarzenie muzyczne nie zajmie miejsca opolskiego festiwalu.
– Liczę, że ten piękny amfiteatr będzie się wypełniał do ostatniego miejsca –powiedział Prezydent Kielc Wojciech Lubawski. – Postaramy się wykorzystać tę okazję, nie tworząc konkurencji dla Opola. Będziemy kibicować, aby Opole dalej istniało. – dodał Wojciech Lubawski.
Kurski dodatkowo nawiązując do wypowiedzenia przez władze Opola TVP organizacji 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki powiedział, że ma nadzieję "że cały czas jakiś rodzaj dialogu jest możliwy". Do decyzji stacji odniósł się także prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

- Im więcej wydarzeń muzycznych promujących polską piosenkę i artystów, tym lepiej. W Opolu intensywnie pracujemy nad przygotowaniem 54. KFPP. W przyszłym tygodniu przy Muzeum Polskiej Piosenki powstanie Akademia KFPP, której rolą będzie dbanie o jakość oraz tradycję Festiwalu i polskiej piosenki, a także swobodę wyboru artystów. Kto będzie partnerem medialnym tego przedsięwzięcia, pozostaje sprawą otwartą. Jestem jednak spokojny, że jesienią wspólnie obejrzymy Festiwal w Opolu na najwyzszym poziomie – czytamy w nadesłanym nam komunikacie.

Zobacz także: Prezydent Opola: festiwal będzie jesienią

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (238)