Trwa ładowanie...
d1nyxdo

Ponad 20 animacji dla kilkulatków. Idealne na deszczowe wakacje!

30 lat temu dzieciaki z utęsknieniem czekały na niedzielne wieczorynki, gdy w telewizji emitowano zagraniczne bajki. Jednak w ciągu dnia o kreskówkach mogły zapomnieć. Teraz jest zupełnie inaczej. Kiedy pogoda nie rozpieszcza, a rodzice marzą o godzinie względnego spokoju, wystarczy sięgnąć po pilota. Ale co włączyć?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kreskówki na platformie HBO Go
Kreskówki na platformie HBO Go (Materiały prasowe)
d1nyxdo

Dzieci kochają animacje. Jednak nie każda bajka spodoba się każdemu maluchowi - już małe brzdące mają swoje preferencje (spróbujcie włączyć "Strażaka Sama" fanowi "Świnki Peppy"). Przedszkolaki wolą inny repertuar niż ich nieco starsze rodzeństwo, a jeszcze starsze dzieci zamiast na kreskówkę mogą zdecydować się film z młodymi aktorami. W natłoku produkcji rodzicom trudno jest wybrać coś interesującego i pouczającego, dlatego coraz częściej ograniczają dzieciom dostęp do telewizji. To słusznie podejście - tym lepiej wiedzieć, co wartościowego włączyć, aby maluch miał rozrywkę, a mama i tata nie martwili się, że oglądana od czasu do czasu bajka przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Oto ponad 20 ciekawych propozycji dla najmłodszych. Wszystkie znajdziecie na platformie HBO Go. Warto dodać, że w ramach sprawdzania usługi, możecie zdecydować się na miesięczny dostęp do filmów i seriali, również tych dla dzieci, całkiem za darmo!

d1nyxdo

Klasyki starsze i nowsze - Kopciuszek, Merida Waleczna, Król lew, Zakochany kundel, Dumbo, Babmi, Muppety, Smerfy, Księga dżungli

Merida Waleczna Materiały prasowe
Merida Waleczna

Nie tylko maluchy mają swoje kreskówkowe upodobania. Rodzice dobrze pamiętają, co sami, jako dzieci, uwielbiali oglądać i z sentymentem sięgają po stare, dobre bajki. Oglądając je ponownie, tym razem w towarzystwie pociech, odkrywają je na nowo. Niektórzy z zaskoczeniem mogą przy tym zauważyć, że opowieść o Kopciuszku niezbyt przystaje do nowoczesnego feministycznego wychowania, jednak wtedy powinni przypomnieć sobie na przykład o nieco młodszej Meridzie - waleczna rudowłosa dziewczyna obala stereotypy, chociaż wojuje w średniowieczu.

Inną doskonałą animacją, choć nieco mroczną, jest historia Simby. Warto ją odświeżyć również dla muzyki stworzonej przez Eltona Johna. Produkcja ma już 24 lata, ale nadal robi wrażenie. Wśród klasycznych bajek, które kojarzą dorośli, a których dzieci same mogą nie wybrać, są też filmy animowane o Lady i Trampie (z 1955 roku), Dumbo (z lat 40.), Bambi Muppetach lub kultowych Smerfach i serial o Mowglim.

Kreskówki o pomaganiu innym - Strażak Sam, Psi patrol, Dalej, Diego!

Strażak Sam Materiały prasowe
Strażak Sam

Kiedy malec nudzi się na pełnometrażowej bajce, bo te są dość długie, można wybrać dla niego coś zupełnie innego - krótsze, odcinkowe, pełne dynamiki serie. Historyjki o pracy strażaka Sama i jego kolegów oraz koleżanek z remizy nie dość, że są wciągające, to na dodatek nauczą dziecko ostrożnego zachowania w lesie czy właściwej reakcji na pożar. Warto dodać, że produkcja ma ponad 30 lat i wielokrotnie się zmieniała, ale jej główna fabuła jest taka sama i od dekad się nie starzeje.

Serial o pieskach tworzących patrol pod przewodnictwem sprytnego Rydera to już opowieść nieco bardziej fantastyczna, jednak dzieciaki uwielbiają szczeniaki, które potrafią mówić i ratować innych, mają też ciekawe gadżety.

d1nyxdo

Z kolei kreskówkowy Diego spodoba się wielbicielom zwierząt - chłopiec, wraz z siostrą, pomaga mieszkańcom lasów, gdy ci znajdą się w opresji.

Bajki o przyjaźni - Masza i niedźwiedź, Dora i przyjaciele, Toy Story, Potwory i spółka, Przygody Kubusia Puchatka

Masza i niedźwiedź Materiały prasowe
Masza i niedźwiedź

Wiele animacji porusza temat przyjaźni, współpracy, pokazuje pozytywny wzorzec relacji między ludźmi czy ludźmi a zwierzętami. Inne skupiają się na tym aspekcie bardziej - i udowadniają, że przyjaźń przydarzyć może się wszystkim, nawet dość strasznym potworom czy ulubionym dziecięcym zabawkom.

d1nyxdo

Komiczną kreskówką o przyjaźni jest seria o Maszy i Miszy, czyli małej dziewczynce i ogromnym niedźwiedziu. Jedno z nich symbolizuje psocącego malucha, drugie rodzica, który czasem odchodzi od zmysłów, traci cierpliwość i ma serdecznie dość wybryków, ale jednak kocha swoje dziecko bezgranicznie.

Z bajki o Dorze (kuzynka wyżej wspomnianego Diego) kilkulatek wyciągnie nie tylko naukę o przyjaźni, ale i trochę angielskich słówek. Serial jest interesujący już nawet dla przedszkolaków, którzy nie patrzą biernie w ekran, lecz odpowiadają na pytania Dory, rozwiązują zagadki i powtarzają angielskie wyrażenia.

Filmowe opowieści o przyjaźni to, na przykład, pełna zwrotów akcji produkcja o Chudym i Buzzie (na HBO Go znajdziecie wszystkie trzy części plus filmy krótkometrażowe z ulubionymi bohaterami) czy Sulley i Mike'u, którzy, choć potworni, wcale nie są przerażający. Nie można zapomnieć też o klasyce bajkowych przyjaźni - Kubusiu Puchatku i jego kompanach - film z 1977 roku nadal spodoba się maluchom.

Edukacyjne - Dora poznaje świat, Luluś, Klasyka dla malucha, Pierwsza randka Riley

Dora poznaje świat Materiały prasowe
Dora poznaje świat

Wiele kreskówek ma bawić, ale też uczyć. I tak dzieciaki razem z Dorą poznają najróżniejsze interesujące zagadnienia, przy okazji "chwytając" angielskie słówka, z Lulusiem uczą się rysować, a dzięki "Klasyce dla malucha" obcują ze sztuką. Jak czytamy na stronie HBO Go "każdy odcinek skupia się na innej aktywności artystycznej - tańcu, muzyce, malarstwie czy poezji. Dzięki produkcji dzieci zaznajamiają się z twórczością takich artystów jak: Bach, Mozart, Villa Lobos czy Bartok. Zwierzęcy bohaterowie przykuwają uwagę dzieciaków oraz uczą ich wrażliwości na sztukę. W animacji nie brakuje wpadających w ucho melodii oraz stymulacji wizualnych".

d1nyxdo

Z kolei w krótkometrażowej "Pierwszej randce Riley" dzieci śledzą losy bohaterki znanej z "W głowie się nie mieści". Dziewczynka ma 12 lat i wybiera się na spotkanie z chłopakiem. Produkcja może być świetnym wstępem do rozmowy z pociechami o dojrzewaniu i zmianach, jakie zachodzą w życiu, gdy z kilkulatka przeistaczają się w nastolatka.

Dla wielbicieli pojazdów - Auta 3, Bob Budowniczy, Samoloty 2

Auta 3 Materiały prasowe
Auta 3

Według stereotypowych podziałów animacje o samochodach, samolotach i innych maszynach, na przykład budowlanych, są przeznaczone dla chłopców. Nic bardziej mylnego. Dziewczynki równie chętnie śledzą perypetie Zygzaka McQueena, Złomka, maszyn Boba czy Dusty'ego. Bajki o pojazdach są dynamiczne, akcja szybka, a bohaterowie dzielni i niezłomni w dążeniu do celu, więc jak dzieciaki mają ich nie kochać?

d1nyxdo

W ofercie HBO Go znajduje się jeszcze o wiele więcej świetnych filmów i seriali dla najmłodszych. Coś dla siebie w znajdą też nieco starsze dzieci, które od bajek wolą filmy z aktorami.

Sprawdźcie sami!

d1nyxdo

Podziel się opinią

Share

d1nyxdo

d1nyxdo