Trwa ładowanie...

Polsat News szerzy antyszczepionkowe fake newsy. "Ekspertka" odleciała na wizji

W całej Polsce realizowany jest Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Eksperci, rząd i media dwoją się i troją, by przekonać i zachęcić ludzi do walki z pandemią poprzez przyjęcie szczepionki wytwarzającej odporność. W tym samym czasie Polsat News zaprasza do programu na żywo psychiatrę, która podaje chorym na COVID-19 niesprawdzony lek i szerzy antyszczepionkowe teorie.

Bogdan Rymanowski zaprosił do programu psychiatrę, która neguje podstawowe ustalenia w sprawie COVID-19Bogdan Rymanowski zaprosił do programu psychiatrę, która neguje podstawowe ustalenia w sprawie COVID-19Źródło: Polsat News
d30cfug
d30cfug

We wtorek w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News Bogdan Rymanowski rozmawiał z dwójką lekarzy. Prof. Andrzej Fal to internista, alergolog, specjalista w zakresie zdrowia publicznego. Dr Katarzyna Ratkowska to psychiatra i sztandarowy przykład antyszczepionkowca, który nie wierzy w skuteczność "preparatów genetycznych" podawanych w ramach Narodowego Programu Szczepień, a wręcz ostrzega przed ich przyjmowaniem.

Dr Ratkowska twierdziła na antenie, że szczepienie przeciw COVID-19 to "eksperyment medyczny", "szczepionki przeciw COVID-19 wywołują nową chorobę", "dzieci nie chorują na COVID-19" i inne brednie, które środowiska medyczne negują opierając się na badaniach, a nie spekulacjach "ekspertów" i fake newsach.

Dr Ratkowska jest ponadto wielką zwolenniczką stosowania amantadyny jako cudownego leku na COVID-19. Przypomnijmy, że amantadyna to środek przebadany i skuteczny m.in. w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona.

W październiku 2020 r. przemyski pediatra i pulmonolog Włodzimierz Bodnar jako jeden z pierwszych lekarzy głosił niepotwierdzone naukowo teorie, że amantadyna jest skuteczna w walce z koronawirusem. Rzecznik Praw Pacjenta wszczął niedawno postępowanie w sprawie działalności Bodnara.

d30cfug

- Jeśli z jednej strony mówimy, że szczepionki, które są największą zdobyczą w historii medycyny, zostały nie do końca zbadane, a mimo to je dopuszczono, to w drugim zdaniu nie powinniśmy sugerować używania leku we wskazaniu, w którym nie został on przetestowany – odpowiedział Ratkowskiej prof. Andrzej Fal.

Teorie spiskowe głoszone przez psychiatrę w Polsat News oburzyły widzów, którzy ostro skrytykowali autorów programu na Twitterze. Dr Ratkowska mogła bowiem bez żadnych przeszkód powtarzać fake newsy dotyczące "eksperymentu medycznego" i rzekomej skuteczności amantadyny w walce z koronawirusem.

d30cfug

– Rozpoczęliśmy badania kliniczne, ponieważ część lekarzy stara się wprowadzić terapię amantadyną. Niestety, obserwujemy również pacjentów po amantadynie w stanach ciężkich, odnotowujemy też zgony. To nie jest tak, że amantadyna jest cudownym lekiem, to nie jest też tak, że kwestionujemy skuteczność amantadyny w COVID-19. Nie mamy jednak na świecie żadnych wiarygodnych danych dotyczących jej działania przeciw COVID-19 – mówił w kwietniu Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Polskie gwiazdy walczą z pandemią. Oni się już zaszczepili

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30cfug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30cfug