Pierwszy odcinek "Rojst" – powrót do PRL‑u w wydaniu Showmax
Pierwszy odcinek serialu Showmax "Rojst" za nami! Zostały już tylko cztery epizody, które warto obejrzeć. Dlaczego? Co sprawia, że "Rojst" wciąga widza? Zaraz odkryjemy kilka mrocznych sekretów.
20.08.2018 | aktual.: 21.08.2018 13:14
Pierwszy odcinek "Rojst" – bohaterowie
W pierwszym odcinku serialu "Rojst" poznajemy głównych bohaterów, Witolda Wanycza i Piotra Zarzyckiego granych przez Andrzeja Seweryna oraz Dawida Ogrodnika (zgrany duet znany z filmu "Ostatnia rodzina").
Wanycz jest starym wygą dziennikarstwa, zaś Zarzycki — nowym redaktorem "Kuriera Wieczornego", który przyjechał z żoną z Krakowa. Obaj zaczynają prowadzić prywatne śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa wysoko postawionego członka partii Grochowiaka oraz prostytutki, którzy zostali znalezieni w lesie na Grontach.
Tej samej nocy samobójstwo popełnia para nastolatków. Czy obie zbrodnie są ze sobą powiązane?
Każdy bohater serialu "Rojst" skrywa tajemnice, które z zainteresowaniem śledzimy.
Przeczytaj więcej o obsadzie serialu "Rojst".
Pierwszy odcinek "Rojst" – niepowtarzalny klimat
To, co zdecydowanie wyróżnia serial Showmax "Rojst" na tle innych współczesnych produkcji to klimat, który udało się uchwycić twórcom.
Nie chodzi tutaj wyłącznie o charakteryzację postaci – szczególnie tych pojawiających się w barze hotelu Centrum, ale o specyficzną aurę, która otacza mieszkańców.
Co ciekawe miasto nie ma nazwy podobnie jak deszczowa metropolia z thrillera "Siedem". Wiemy tylko, że akcja "Rojst" rozgrywa się na zachodzie Polski w 1984 roku.
Poza tym motyw drzew i konarów zbliża widza do dwóch seriali "Stranger things" oraz pierwszego sezonu "True detective". Ponad tym wszystkim unosi się widmo PRL-u oraz świecący na niebiesko neon hotelu Centrum.
Pierwszy odcinek "Rojst" – muzyka z lat 80.
Muzyka w serialu "Rojst" to kolejny ważny punkt. Poza coverem piosenki Izabeli Trojanowskiej w wykonaniu Brodki, w samym odcinku pojawia się oryginał "Wszystko, czego dziś chcę". Usłyszeć można również Andrzeja Zauchę oraz Maanam.
Na uwagę zasługują również cytaty z Biblii Tysiąclecia, poezji Tadeusza Micińskiego i prozy Lwa Tołstoja.
Czuć w tym wszystkim aurę śmierci, a zakończenie pierwszego odcinka "Rojst" sprawia, że chcemy jeszcze!