Trwa ładowanie...

Pierwsza propagandzistka rosyjskiej telewizji. Olga Skabiejewa jest milionerką

Od lat Olga Skabiejewa wraz z mężem Jewgienijem Popowem działają w służbie rządowej narracji w mediach. Ambitna 36-latka zdążyła dorobić się na tym fortuny. Jej nazwisko znalazło się na liście oligarchów objętych sankcjami przez Unię Europejską.

Olga Skabiejewa pracuje dla propuitnowskiej stacji Russia 1Olga Skabiejewa pracuje dla propuitnowskiej stacji Russia 1Źródło: Materiały prasowe
d339dou
d339dou

Od 2016 r. Olga Skabiejewa prowadzi razem z mężem własny program "60 minut" na kanale Russia 1, w którym zajadle krytykuje opozycję i powiela proputinowską propagandę. Wsławiła się dyskredytowaniem brytyjskiego śledztwa w sprawie otrucia Siegieja Skripala i jego córki Julii przy pomocy bojowego środka z Rosji. Na antenie mówiła, że jest to "brytyjski spisek, mający na celu oczernienie Rosji".

Jej partner Jewgienij Popow ponoć szkolił się dziennikarsko w Korei Północnej. Wraz z Skabiejewą mocno chronią swoją prywatność. Wielu widzów długo nie wiedziało, że od lat są małżeństwem, a od 2014 r. rodzicami syna Zakhara.

Pomagają na granicy. To, co widzieli, zapamiętają na długo. "Serce mi pękło"

Gdy w 2019 r. doszło do zjednoczenia ukraińskiej Cerkwi, a zarazem uniezależnienia od moskiewskiego Kościoła prawosławnego, w programie prowadzonym przez Skabiejewą i Popowa padło, że "Ukraina jako państwo już nie istnieje". Obecnie według ich narracji to Ukraina atakuje rosyjskie wojska, niszcząc swój kraj.

d339dou

- Wycofując się, ukraińscy naziści nadal niszczą Donbas. Żelobok został ostrzelany z wielu wyrzutni rakietowych Grad. Wczoraj Siły Zbrojne Ukrainy wystrzeliły rakiety balistyczne Toczka na obiekt naftowy - mówiła na wizji.

Medioznawca Irina Pietrowska wprost oceniła, że prowadząca "60 minut" nie jest dziennikarką, a funkcjonariuszką reżimu. Jej ton określiła jako "prokuratorski i oskarżycielski".

Jednak praca dla rządowych mediów jest sowicie wynagradzana. Majątek Skabiejewej w 2021 r. został oszacowany na 5 mln dol. Dlatego jej nazwisko pojawiło się 28 lutego na liście sankcyjnej UE wraz z 25 rosyjskimi oligarchami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d339dou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d339dou