Państwowa Inspekcja Pracy wejdzie do Trójki. Są podejrzenia o mobbing
Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi kontrolę w radiowej Trójce. Sprawdzi, czy w ostatnich miesiącach zarząd mobbingował dziennikarzy. O interwencję wnioskował zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
Od połowy maja radiowa Trójka zmaga się z ogromny kryzysem wizerunkowym i kadrowym. Po anulowaniu wyników jednego z wydań "Listy Przebojów Trójki" zarząd stacji oskarżał Marka Niedźwieckiego o manipulację przy liczeniu głosów. Opinia publiczna oskarżała władze stacji o cenzurę.
W ciągu kolejnych miesięcy odchodzili ważni i zasłużeni dla Polskiego Radia dziennikarze, a stacja straciła wielu słuchaczy. Próby ratowania podjął się Kuba Strzyczkowski, ale jako dyrektor Trójki wytrzymał na stanowisku niecałe trzy miesiące. Niedawno złożył wypowiedzenie. Z kolei ze funkcji prezes Polskiego Radia nie ustąpiła krytykowana Agnieszka Kamińska.
Trójka straciła najlepszych dziennikarzy. Afera okazała się gwoździem do trumny
Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), skierował pismo do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), w którym wskazał powody do przeprowadzenia kontroli. Jego zdaniem działania władz Polskiego Radia naruszają wolność słowa i noszą znamiona mobbingu.
"Odwoływanie audycji dziennikarzy na minuty przed jej wyemitowaniem, brak transparentności drogi służbowej, ciągły nacisk psychiczny i próby ustnego wpłynięcia na niezależność poszczególnych dziennikarzy, stałe utrzymywanie w niepewności, jawne naciski mające na celu poparcie wyłącznie jednej strony politycznego sporu, wysyłanie dziennikarzy na delegacje lub przeniesienie do archiwum w celu ograniczenia ich pracy antenowej, wypełniać mogą znamiona uporczywego i długotrwałego mobbingu, któremu są poddani dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia" - napisał zastępca RPO.
PIP zapowiedział kontrolę w Trójce, aby sprawdzić, czy zarząd faktycznie mobbingował dziennikarzy radiostacji. Główny inspektor pracy Andrzej Kwaliński przekazał RPO, że o "dokonanych ustaleniach poinformuje niezwłocznie po zakończeniu czynności kontrolnych".
Byli już dziennikarze Trójki szybko znaleźli nowe miejsca pracy. Spora część z nich pracuje od lipca w nowo utworzonym Radiu Nowy Świat. Agnieszka Szydłowska zdecydowała się na współpracę z newonce.radio, a Strzyczkowski i Niedźwiecki tworzą własne Radio 357.