Państwowa Inspekcja Pracy wejdzie do Trójki. Są podejrzenia o mobbing
Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi kontrolę w radiowej Trójce. Sprawdzi, czy w ostatnich miesiącach zarząd mobbingował dziennikarzy. O interwencję wnioskował zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
Od połowy maja radiowa Trójka zmaga się z ogromny kryzysem wizerunkowym i kadrowym. Po anulowaniu wyników jednego z wydań "Listy Przebojów Trójki" zarząd stacji oskarżał Marka Niedźwieckiego o manipulację przy liczeniu głosów. Opinia publiczna oskarżała władze stacji o cenzurę.
W ciągu kolejnych miesięcy odchodzili ważni i zasłużeni dla Polskiego Radia dziennikarze, a stacja straciła wielu słuchaczy. Próby ratowania podjął się Kuba Strzyczkowski, ale jako dyrektor Trójki wytrzymał na stanowisku niecałe trzy miesiące. Niedawno złożył wypowiedzenie. Z kolei ze funkcji prezes Polskiego Radia nie ustąpiła krytykowana Agnieszka Kamińska.
Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), skierował pismo do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), w którym wskazał powody do przeprowadzenia kontroli. Jego zdaniem działania władz Polskiego Radia naruszają wolność słowa i noszą znamiona mobbingu.
"Odwoływanie audycji dziennikarzy na minuty przed jej wyemitowaniem, brak transparentności drogi służbowej, ciągły nacisk psychiczny i próby ustnego wpłynięcia na niezależność poszczególnych dziennikarzy, stałe utrzymywanie w niepewności, jawne naciski mające na celu poparcie wyłącznie jednej strony politycznego sporu, wysyłanie dziennikarzy na delegacje lub przeniesienie do archiwum w celu ograniczenia ich pracy antenowej, wypełniać mogą znamiona uporczywego i długotrwałego mobbingu, któremu są poddani dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia" - napisał zastępca RPO.
PIP zapowiedział kontrolę w Trójce, aby sprawdzić, czy zarząd faktycznie mobbingował dziennikarzy radiostacji. Główny inspektor pracy Andrzej Kwaliński przekazał RPO, że o "dokonanych ustaleniach poinformuje niezwłocznie po zakończeniu czynności kontrolnych".
Byli już dziennikarze Trójki szybko znaleźli nowe miejsca pracy. Spora część z nich pracuje od lipca w nowo utworzonym Radiu Nowy Świat. Agnieszka Szydłowska zdecydowała się na współpracę z newonce.radio, a Strzyczkowski i Niedźwiecki tworzą własne Radio 357.