Trwa ładowanie...

"Pająki z piekła rodem" to oszustwo. Ludzie nabierali się na historię o nowym gatunku

Arachnofobia to jeden z najczęściej występujących lęków. Strach przed pająkami łatwo wykorzystać, bo wiedza powszechna o tych stawonogach jest bardzo ograniczona.

Share
"Pająki z piekła rodem" to oszustwo. Ludzie nabierali się na historię o nowym gatunku
Źródło: Wikimedia Commons CC0
d17fk8p

Niedawno po sieci rozniosła się mrożąca krew w żyłach wiadomość o nowo odkrytym gatunku "piekielnych pająków", których jedno ukąszenie zabiło w tydzień pięciu Amerykanów. Hasła o rządzie szukającym odtrutki w połączeniu z groźnie wyglądającym zdjęciem "zabójcy" działały na wyobraźnię. Ale nie na entomologach, którzy szybko zidentyfikowali przedstawiciela rzekomo nowego gatunku jako komórczaka okazałego. Niegroźnego pająka występującego także w Polsce, który potrafi ukąsić, ale jego jad powoduje co najwyżej obrzęk i zaczerwienienie.

Wielu ludzi widząc niewielkiego stawonoga od razu chwyta za kapeć lub gazetę, by pozbyć się szkodliwego natręta z własnego mieszkania. Tymczasem entomolodzy komentujący doniesienia o "piekielnych pająkach" czy dr Linda Rayor usilnie próbują obalić mity na temat pająków, które w większości przypadków nie są ani niebezpieczne, ani szkodliwe.

d17fk8p

Dr Linda Rayor z Uniwersytetu Cornella to ekspertka od pająków, znana telewidzom z programu "Upiorne robale". W swojej pracy skupia się m.in. na popularyzacji wiedzy na temat stawonogów, które zna każdy z nas, ale o których wiemy bardzo niewiele.

Rayor w swoim wykładzie zatytułowanym "Romans z pająkami: 50 twarzy pajęczaków" podkreślała, że na Ziemi żyje 5490 gatunków ssaków, a samych skaczących pająków (skakunowate) jest 5950. Liczba zidentyfikowanych gatunków wszystkich pająków dobija do 47 tys.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Pająki to dominująca grupa drapieżników lądowych. Jadają owady, ale także kręgowce (jaszczurki, żaby), a nawet nietoperze i małe ptaki. Niektóre są kanibalami. Niezwykłym wyjątkiem jest Bagheera kiplingi, pająk występujący w Meksyku, którego dieta jest w 80 proc. wegetariańska (żywi się owocami akacji).

d17fk8p

Popularny wizerunek pająka polującego na muchy za pomocą pajęczyny burzą ponadto skakunowate, które zamiast tkać ledwo widoczną, ale bardzo mocną sieć, skaczą na swoją ofiarę. Z wyjątkiem Antarktydy, skaczące pająki można spotkać na całym świecie – nawet na Mount Everest.

Dr Rayor wyjaśniała, że każdy pająk posiada jad, ale tylko sześć grup tych stawonogów może realnie zagrozić człowiekowi. Najgroźniejszy z nich jest wałęsak brazylijski, należy się też wystrzegać atraksa (ptasznik australijski) i niesławnej czarnej wdowy, na którą można się natknąć w wielu zakątkach świata. Entomolożka zwróciła przy tym uwagę na użyteczność tych pająków – badacze odkryli, że jad niektórych pająków można wykorzystać do produkcji nieuzależniających środków przeciwbólowych.

Więcej dowiecie się z programu "Upiorne robale", który pojawi się w Telewizji WP. Dzięki tej serii będziemy mogli poznać mikroświat pająków, skorpionów, stonóg i mrówek. Te niewielkie stworzenia dysponują imponującym arsenałem broni, służącej im do ataku lub obrony. Do tych najbardziej efektywnych należą: żądła, kolce i jad. Serial pokaże walki toczone przez te zwierzęta, które skomentują entomolodzy: doktor Linday Rayor z Uniwersytetu Cornella oraz doktor Bryan G. Fry z Uniwersytetu Queensland.

d17fk8p

Oglądaj "Upiorne robale" w Telewizji WP we wtorek 27 listopada o 23:00.

Telewizja WP dostępna jest w ramach bezpłatnej telewizji naziemnej, na platformie NC+ (kanał 170) oraz w sieciach kablowych m.in.: Vectra (128), Netia (30), Orange (35), Multimedia (38), UPC (158/116), Inea (28), Toya (17) oraz w WP Pilot.

d17fk8p

Podziel się opinią

Share
d17fk8p
d17fk8p