"Pająki z piekła rodem" to oszustwo. Ludzie nabierali się na historię o nowym gatunku
Arachnofobia to jeden z najczęściej występujących lęków. Strach przed pająkami łatwo wykorzystać, bo wiedza powszechna o tych stawonogach jest bardzo ograniczona.
27.11.2018 13:14
Niedawno po sieci rozniosła się mrożąca krew w żyłach wiadomość o nowo odkrytym gatunku "piekielnych pająków", których jedno ukąszenie zabiło w tydzień pięciu Amerykanów. Hasła o rządzie szukającym odtrutki w połączeniu z groźnie wyglądającym zdjęciem "zabójcy" działały na wyobraźnię. Ale nie na entomologach, którzy szybko zidentyfikowali przedstawiciela rzekomo nowego gatunku jako komórczaka okazałego. Niegroźnego pająka występującego także w Polsce, który potrafi ukąsić, ale jego jad powoduje co najwyżej obrzęk i zaczerwienienie.
Wielu ludzi widząc niewielkiego stawonoga od razu chwyta za kapeć lub gazetę, by pozbyć się szkodliwego natręta z własnego mieszkania. Tymczasem entomolodzy komentujący doniesienia o "piekielnych pająkach" czy dr Linda Rayor usilnie próbują obalić mity na temat pająków, które w większości przypadków nie są ani niebezpieczne, ani szkodliwe.
Dr Linda Rayor z Uniwersytetu Cornella to ekspertka od pająków, znana telewidzom z programu "Upiorne robale". W swojej pracy skupia się m.in. na popularyzacji wiedzy na temat stawonogów, które zna każdy z nas, ale o których wiemy bardzo niewiele.
Rayor w swoim wykładzie zatytułowanym "Romans z pająkami: 50 twarzy pajęczaków" podkreślała, że na Ziemi żyje 5490 gatunków ssaków, a samych skaczących pająków (skakunowate) jest 5950. Liczba zidentyfikowanych gatunków wszystkich pająków dobija do 47 tys.
Pająki to dominująca grupa drapieżników lądowych. Jadają owady, ale także kręgowce (jaszczurki, żaby), a nawet nietoperze i małe ptaki. Niektóre są kanibalami. Niezwykłym wyjątkiem jest Bagheera kiplingi, pająk występujący w Meksyku, którego dieta jest w 80 proc. wegetariańska (żywi się owocami akacji).
Popularny wizerunek pająka polującego na muchy za pomocą pajęczyny burzą ponadto skakunowate, które zamiast tkać ledwo widoczną, ale bardzo mocną sieć, skaczą na swoją ofiarę. Z wyjątkiem Antarktydy, skaczące pająki można spotkać na całym świecie – nawet na Mount Everest.
Dr Rayor wyjaśniała, że każdy pająk posiada jad, ale tylko sześć grup tych stawonogów może realnie zagrozić człowiekowi. Najgroźniejszy z nich jest wałęsak brazylijski, należy się też wystrzegać atraksa (ptasznik australijski) i niesławnej czarnej wdowy, na którą można się natknąć w wielu zakątkach świata. Entomolożka zwróciła przy tym uwagę na użyteczność tych pająków – badacze odkryli, że jad niektórych pająków można wykorzystać do produkcji nieuzależniających środków przeciwbólowych.
Więcej dowiecie się z programu "Upiorne robale", który pojawi się w Telewizji WP. Dzięki tej serii będziemy mogli poznać mikroświat pająków, skorpionów, stonóg i mrówek. Te niewielkie stworzenia dysponują imponującym arsenałem broni, służącej im do ataku lub obrony. Do tych najbardziej efektywnych należą: żądła, kolce i jad. Serial pokaże walki toczone przez te zwierzęta, które skomentują entomolodzy: doktor Linday Rayor z Uniwersytetu Cornella oraz doktor Bryan G. Fry z Uniwersytetu Queensland.
Oglądaj "Upiorne robale" w Telewizji WP we wtorek 27 listopada o 23:00.
Telewizja WP dostępna jest w ramach bezpłatnej telewizji naziemnej, na platformie NC+ (kanał 170) oraz w sieciach kablowych m.in.: Vectra (128), Netia (30), Orange (35), Multimedia (38), UPC (158/116), Inea (28), Toya (17) oraz w WP Pilot.