"Osiem gwiazdek" w "Wiadomościach". TVP pokazała to specjalnie

Oczom widzów "Wiadomości" ukazał się znajomy widok
Oczom widzów "Wiadomości" ukazał się znajomy widok
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

12.09.2021 23:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W niedzielnych "Wiadomościach" wyemitowano reportaż o strajku służby zdrowia. Widzowie TVP zobaczyli transparenty z ośmioma gwiazdkami i logiem Strajku Kobiet.

Większość głównego wydania niedzielnych "Wiadomości", bo aż blisko 17 minut, poświęcono beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Jednak w serwisie znalazło się też kilka innych, równie palących newsów. Jak choćby strajk służby zdrowia.

11 września do Warszawy z całej Polski zjechali lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni czy fizjoterapeuci. Protestujący domagają się od rządu wyższych nakładów na ochronę zdrowia i wynagrodzeń na poziomie unijnym.

Z materiału Damiana Diaza dowiedzieliśmy się m.in., że za rządów PiS-wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek poszybowały, a kolejne podwyżki przewidziane są w programie Polski Ład ("7 proc. PKB za 5 lat").

Reporter "Wiadomości" przypomniał też, że za czasów rządu PO-PSL zarobki służby zdrowia były o wiele niższe.

- Dziś część środowisk medycznych stawia szereg nowych postulatów - mówił Diaz.

Komentarz dziennikarza zilustrowano migawkami z marszu. W kilku ujęciach widać protestujących z transparentami, na których namalowano osiem gwiazdek, hasło "Zabrać politykom, dać medykom" oraz czerwoną błyskawicę.

Kadr z "Wiadomości"
Kadr z "Wiadomości"© Materiały prasowe
Kadr z "Wiadomości"
Kadr z "Wiadomości" © Materiały prasowe

W komentarzach w sieci czytamy, że to "samozaoranie" TVP. Jednak trudno podejrzewać, aby dziennikarz najważniejszego programu informacyjnego telewizji publicznej nie wiedział, co oznaczają powyższe symbole.

Dlatego najprawdopodobniej pojawiły się one tylko po to, aby zdyskredytować protestujących i zrównać ich z "totalną opozycją" i przeciwnikami rządu. Zwłaszcza że, jak dodał zaraz Diaz, wśród ich postulatów jest "potrojenie zarobków", co jak dowiedzieliśmy się z dalszej części materiału, jest bardzo skomplikowane i niemożliwe do wykonania natychmiast.

Natomiast czerwona błyskawica to symbol Strajku Kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Jej autorką jest Ola Jasionowska - graficzka, ilustratorka i feministka.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (276)
Zobacz także