Norwegia: raj na ziemi, który dał światu Andersa Breivika. "Jest inny niż my, ale jest jednym z nas"

Winę za ataki na wyspie Utoya ponosi Breivik, ale to norweskie społeczeństwo go ukształtowało. Takiego zdania jest autorka popularnych kryminałów, która od lat przedstawia światu mroczne oblicze Skandynawii.

Norwegia: raj na ziemi, który dał światu Andersa Breivika. "Jest inny niż my, ale jest jednym z nas"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | PAP/EPA

- Wybierając się do obcego kraju, w którym nigdy nie byliście, kupcie tamtejszy kryminał i magazyn wnętrzarski. Te dwie rzeczy powiedzą wam więcej o danym państwie niż jakikolwiek przewodnik turystyczny – mówiła przed laty w wywiadzie Anne Holt, jedna z najpopularniejszych norweskich autorek kryminałów.

Dlaczego właśnie kryminał?

- Aby dowiedzieć się czegoś o danym społeczeństwie, trzeba poznać jego mroczniejszą stronę – tłumaczyła autorka powieści, które zainspirowały twórców nagradzanego serialu "Modus".

Urodzona Norweżka wie, co mówi. W zawodowym życiu poznała dogłębnie mroczne oblicze swojej ojczyzny, która od lat uchodzi za jedno z najszczęśliwszych państw na świecie (w tym roku w rankingu ONZ Norwegia przegrała z Finlandią).

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Anne Holt, która w listopadzie skończy 60 lat, studiowała prawo, później pracowała w telewizji i jako prawniczka na posterunku policji w Oslo. W połowie lat 90. otworzyła własną praktykę adwokacką, przez kilka miesięcy była nawet Ministrem Sprawiedliwości, jednak zrzekła się rządowego stanowiska z przyczyn zdrowotnych.

Anne Holt, tak jak jej słynna bohaterka Hanne Wilhelmsen, jest lesbijką i od 18 lat żyje w legalnym związku z Anne Christine Kjær. Kobiety wspólnie wychowują córkę.

Obejrzyj zwiastun serialu "Modus":

Jako autorka kryminałów zadebiutowała w 1993 r. Dziś jej książki są sprzedawane w milionach egzemplarzy w 25 krajach. Holt nie ogranicza się jednak do literatury rozrywkowej i cały czas głosi w media swoje socjaldemokratyczne poglądy. Otwarcie krytykuje skrajną prawicę, przejawy rasizmu i antyimigracyjne nastroje w państwach skandynawskich. Jednocześnie po atakach terrorystycznych Andersa Breivika, który odpowiada za jedną z najczarniejszych kart w historii Norwegii, Holt napisała bardzo mocne i zaskakujące słowa.

- Reszta nas [Norwegów] nie jest taka jak on. Całkiem się od nas różni. Nie możemy jednak zapomnieć tego, że Anders Breivik jest jednym z nas – pisała w "Wall Street Journal".

- Anders Breivik jest sumą doświadczeń, które przeżył, i myśli, które miał jako członek norweskiego społeczeństwa. To wynika z naszej kultury, że ten człowiek mógł wyewoluować z nieśmiałego i grzecznego chłopca w zimnokrwistego potwora, który poświęcił dziewięć lat na projektowanie i wdrażanie planu ataku na cywilów – wyjaśniała autorka kryminałów.

Zdaniem Holt Norwegowie muszą znaleźć odpowiedź na pytanie, co poszło nie tak w relacji Breivika z jego ojczyzną. Bo jest on najmocniejszym przykładem na to, że nawet "raj na ziemi" może wydać na świat krwiożerczą bestię. A raczej ukształtować ją, jak zauważyła Holt, sumą doświadczeń i myśli.

Co ciekawe, dwa lata przed tragedią na wyspie Utoya Holt napisała książkę, w której poruszyła temat granicy przebiegającej między mową nienawiści a fizyczną przemocą. Jej najsłynniejszy cykl opowiada zaś o Inger Johanne Vik oraz jej partnerze Ingvarze Nymannie. Policyjna psycholog/profilerka i detektyw doczekali się serii książek i 8-odcinkowego serialu "Modus", który zadebiutował niedawno w Telewizji WP. Serial był nominowany do skandynawskich nagród telewizyjnych, zaś popularność pierwszego sezonu sprawiła, że zdecydowano się nakręcić kolejną serię – anglojęzyczną. W jednej z głównych ról pojawiła się aktorka znana z "Seksu w wielkim mieście", Kim Cattrall.

Oglądaj premierowy odcinek serialu "Modus" w Telewizji WP we wtorek 9 października o 22:25. Do obejrzenia we wszystkich sieciach kablowych oraz telewizji naziemnej.

Źródło artykułu:WP Teleshow
telewizja wpanders behring breiviknorwegia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)