Trwa ładowanie...
d2cjq8d

Nie żyje "Popeye", płatny zabójca, współpracownik Escobara i gwiazda Netfliksa

Zmarł "Popeye", czyli Jhon Jairo Velasquez. Był najważniejszym mafioso od brudnej roboty w narkomafii Pablo Escobara. Po latach stał się gwiazdą YouTube, pojawił się też... na Netfliksie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje "Popeye".
Nie żyje "Popeye". (Youtube.com)
d2cjq8d

Jhon Jairo "Popeye" Velasquez zmarł w wieku 57 lat. Informację podano do mediów 6 lutego. Velasquez, znany widzom Netfliksa, miał raka przełyku z przerzutami na płuca, wątrobę i inne organy. Medialne doniesienia potwierdzili pracownicy Narodowego Instytutu Penitencjarnego i Więziennego w Kolumbii. Jak podają, Popeye był hospitalizowany od grudnia 2019 r.

Zobacz: Prolog - Michał Fajbusiewicz o kulisach pracy przy kultowym "997" (cały odcinek)

Velasquez był chyba jednym z najlepiej wypromowanych morderców ostatnich lat. Jak to się stało, że płatny zabójca na usługach Escobara doczekał się sławy w internecie i zapisał się po części w popkulturze?

d2cjq8d

Popeye był najważniejszym zabójcą w kartelu Medelin. Przyznał się do zabicia prawie 300 osób, porwania Andrésa Pastrana Arango, który potem został prezydentem Kolumbii; do porwania kilku innych prominentnych polityków, do zlecenia 3 tys. innych zabójstw i do współpracy przy zamachu, w którym zginęło 110 osób.

W październiku 1992 r. Popeye oddał się w ręce policji i przyznał się do zamordowania setek ludzi. Współpracował z władzami i policją; wydał wielu współpracowników Escobara. W więzieniu ponoć był mentorem dla innych, młodych, skazanych chłopaków.

Po wyjściu z więzienia po 23 latach, Velasquez został gwiazdą kolumbijskiego YouTube'a: wygłaszał tam pogadanki na temat polityki kolumbijskiej. Napisał też dwie książki: wspomnienia z życia mafii oraz z więzienia.

Na Netfliksie możecie zobaczyć serial na podstawie życia Velasqueza: "Surviving Escobar - Alias JJ". Netlix tak go opisuje: "J.J., zabójca z dziesiątkami ofiar na koncie, oddaje się w ręce policji. Nieoczekiwane zdarzenie sprawia jednak, że w więzieniu może go czekać znacznie gorszy los".

d2cjq8d

To prawda: w więzieniu próbowano go kilka razy zabić w ramach porachunków mafijnych. Przeżył. Jak mówił, wierzył w opiekę Jezusa. Rosyjska telewizja RT (anglojęzyczna) poświęciła mu film dokumentalny. Zabójca mówi w nim, że kartel z Medellin był pierwszym na świecie, który rozpoczął otwartą wojnę z państwem.

- Zabiliśmy 540 policjantów i raniliśmy kolejnych 800 - przechwalał się. - Medellin jest znane na całym świecie. Turyści przyjeżdżają dzięki nam, bo Escobar i ja rozsławiliśmy to miasto. Velasquez opowiada, jak torturował ludzi: przepuszczając prąd przed ich penisa bądź każąc im oddychać przez szmatę nasączoną benzyną.

Co więcej, Velasquez był jednym z bohaterów netfliksowego programu "Mroczny turysta".

Nowozelandzki dziennikarz, David Ferrier, odwiedzał niebezpieczne miejsca na całym świecie, które mimo wszystko przyciągają turystów. W pierwszym odcinku pokazywał Amerykę Łacińską, w tym właśnie Kolumbię. Przewodnikiem po kraju Escobara był Popeye, który pokazał mu miejsca zbrodni członków narkotykowej mafii.

   Netflix
(Netflix)

Zabójca przekuł swoją przeszłość w źródło dochodu. W jednym z wywiadów mówił, że sam był ofiarą Escobara, z którym musiał współpracować. W innym, że go wielbił i dla niego zamordował swoją własną dziewczynę.

d2cjq8d

Podziel się opinią

Share
d2cjq8d
d2cjq8d