Nie będzie taryfy ulgowej. Jest reakcja Polsatu na przejścia dziennikarzy do TVP
06.05.2024 08:31, aktual.: 06.05.2024 08:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Odpartyjniona TVP nieustannie próbuje zbudować cały pion informacji i publicystyki, stąd ma zapotrzebowanie na dziennikarzy z krwi i kości. Największy przepływ następuje z Polsatu. Ta stacja zdążyła zareagować na te przejścia. Dość powiedzieć, że w stanowczy sposób.
Od kiedy w grudniu zmieniły się władze w mediach publicznych, szybko doszło do czystki. Kadrowa miotła w samym TVP przeszła niczym tornado przez programy rozrywkowe, jak "Pytanie na śniadanie", oraz serwisy informacyjne, które od lat były uznawane za bardzo przychylne PiS. Część ekipy, zwłaszcza gwiazdy, takie jak Danuta Holecka i Michał Rachoń, znalazła zatrudnienie w TV Republika. Inni próbowali od razu zaczepić się w Polsacie, ale odbijali się od niego jak od ściany.
Nowa TVP okazało się dużą pokusą dla dziennikarzy z innych stacji. Największe zainteresowanie wyszło z Grupy Polsat, z której do TVP przeszli m.in. Jarosław Kret (pogodynek), Monika Sawka (prowadząca "19.30"), Anna Hałas i Anna Łubian-Halicka (reporterki "19.30"), Piotr Jędrzejek (prezenter "Panoramy" i serwisów w TVP Info), Wioleta Wramba (gospodyni poranków i serwisów w TVP Info), Klaudia Kocimska ("19:30"), Ewa Gajewska (prezenterka "Panoramy"), Edyta Sienkiewicz (wydawczyni "19:30") czy Małgorzata Nowicka-Aftowicz (reporterka "19:30").
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak widać po tej cząstce nazwisk, skala odejść jest niemała. Jak informują Wirtualne Media, ten proceder miał na tyle zmartwić kierownictwo Telewizji Polsat, że zwołano spotkanie z dziennikarzami, na którym ci drudzy usłyszeli stanowcze słowa: kto odejdzie do TVP, nie ma powrotu do Polsatu.
- Nic nie wiem o takim spotkaniu - przekazał Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu.
Nowa TVP
Przypomnijmy, że od grudnia szefem "19:30", który zastąpił "Wiadomości", jest Paweł Płuska. Dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej jest Grzegorz Sajór, a "Panoramą" kieruje Jarosław Kulczycki. W marcu "19:30" miało średnią oglądalność 1,63 mln osób, co przełożyło się na udział w rynku serwisów informacyjnych na poziomie 13,51 proc. Dziennik ustępował "Faktom", które cieszyły się oglądalnością 2,54 mln widzów. Podium zamknęły "Wydarzenia" Polsatu. Widownia dziennika na trzech antenach wyniosła 1,61 mln osób.
Co istotne, wszystkie trzy stacje zaliczyły spadki w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. "Fakty" straciły 241 tys. widzów, TVP ze swoim serwisem informacyjnym aż 986 tys., zaś "Wydarzenia" 319 tys.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozkładamy na czynniki pierwsze fenomen "Reniferka", przyglądamy się skandalom z drugiej odsłony "Konfliktu" i zachwycamy się zaskakującą fabułą "Sympatyka". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: