Trwa ładowanie...

Jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o aferze wokół Kazika

Afera w Trójce dotarła za granicę. O tym, co stało się po ocenzurowaniu piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", piszą "New York Times" i BBC. Wskazują, co jest nie tak w kraju.

Share
Jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o aferze wokół Kazika
Źródło: YouTube
d1z2nco

Wygląda na to, że już mało jest takich osób, które nie słyszały o aferze wokół Trójki. Władze radia ocenzurowały piosenkę Kazika - "Twój ból jest lepszy niż mój" - nie dopuszczając, by wygrała zestawienie najlepszych piosenek według słuchaczy. Konsekwencje odczuwają cały czas. Dziś mówi się o niedemokratycznych praktykach i o dziennikarzach, którzy jeden po drugim opuszczają rozgłośnię. O sprawie piszą już za granicą.

Zobacz: Afera w Trójce. Polityk <a href="https://film.wp.pl/tomasz-zimoch-6029507538547329c">Tomasz Zimoch</a> ujawnił niepokojącego SMS-a. "Zróbcie coś z tym Kazikiem"

Aferę opisuje "New York Times" za agencją Associated Press. Już w pierwszym zdaniu amerykański dziennik zaznacza, że piosenka Kazika, od której wszystko się zaczęło, uderza w Jarosława Kaczyńskiego.

d1z2nco

"NYT" podaje, że publiczny nadawca oskarżony jest o stosowanie cenzury, a skandal, który wokół tego wybuchł, to temat nr 1 w kraju. Nie mylą się.

"Afera wywołała nowe obawy o wolność mediów w Polsce. Odkąd partia Kaczyńskiego wygrała wybory w 2015 r., wykorzystuje publiczne media jako narzędzie propagandy, choć powinny być neutralne. W ciągu ostatnich 5 lat Polska spadła w indeksie World Press Freedom Index (Wskaźnik Wolności Prasy) z 18. na 62. miejsce" - czytamy.

"NYT" zwraca uwagę, że Jarosław Kaczyński nie jest oskarżany bezpośrednio o ingerencję w listę przebojów. Odsunięcie piosenki jest - jak podają - aktem autocenzury władz rozgłośni, która funkcjonuje w systemie, w którym istnieją poważne zagrożenia dla demokratycznych standardów.

PRZECZYTAJ: <a href="https://gwiazdy.wp.pl/afera-trojki-kazik-negatywna-reklama-miliony-media-rozglos-6512192314148993a" target="_blank">Radiowa Trójka pogrążyła się w mediach. Ale negatywna reklama jest warta miliony</a>

Dziennikarze w swoim artykule podali też dokładnie, o czym jest "Mój ból jest lepszy niż twój".

d1z2nco

Takiego rozgłosu Kazik nie mógł się spodziewać. Jego piosenka jest teraz z łatwością interpretowana nawet w USA.

"NYT" pisze, że utwór to odpowiedź na wizytę Jarosława Kaczyńskiego na Powązkach w rocznicę katastrofy smoleńskiej, co rozwścieczyło Polaków, którzy w związku z pandemią koronawirusa nie mieli wstępu na cmentarze.

O aferze w Trójce pisało także BBC na swojej stronie internetowej. Zwrócili uwagę i na tekst piosenki, i na polityczne komentarze, ale też na reakcje artystów. Wymienili m.in. Dawida Podsiadło, który zrezygnował z tego, by jego piosenki były puszczane w radiowej Trójce.

d1z2nco

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z2nco
d1z2nco