Trwa ładowanie...

Napisał do niej "amerykański żołnierz". Polska "milionerka" wrzuciła zdjęcie do wyszukiwarki

Amerykański żołnierz odchodzący na emeryturę jest wdowcem. Właśnie kończy misję w Afganistanie i dostanie wielką nagrodę pieniężną, chce się żenić. Ale uwaga, to oszustwo i próba wyłudzenia pieniędzy. Uczestniczka "Milionerów" nie dała się jednak nabrać.

Patrick Johnatan pisał często i pięknie, po paru miesiącach zadał to najważniejsze pytanie: oczywiście o pieniądzePatrick Johnatan pisał często i pięknie, po paru miesiącach zadał to najważniejsze pytanie: oczywiście o pieniądzeŹródło: Licencjodawca
d1dz20y
d1dz20y

hit2023: Oto #HIT2023. Przypominamy najlepsze materiały minionego roku.

Coraz częściej słyszy się historie oszukanych kobiet, które wiedzione obietnicą małżeństwa z bogatym obcokrajowcem poznanym w sieci tracą oszczędności życia. Skala jest na pewno większa, niż oficjalnie wiadomo: okradzione kobiety często się wstydzą i boją stygmatyzacji. By ostrzec potencjalne ofiary internetowych oszustów, swoją historię opisała Katarzyna Kant-Wysocka. Skąd ją znacie? W 2019 r. wygrała główną nagrodę w "Milionerach" TVN.

Sierżant Patrick Johnatan

"Muszę przyznać, że jesteś bardzo miłą kobietą. Lubię cię i wierzę, że nasze spotkanie nie było przypadkiem czy przypadkiem, ale zostało to Bóg przez Boga przygotowany" - czyta wiadomość w swojej skrzynce na serwisie Linkedin Katarzyna.

d1dz20y

Jest to oczywiście karkołomnie przetłumaczony tekst przez jeden z wielu internetowych translatorów. Adresatka nie potrzebuje żadnych dowodów, że pisze do niej oszust, ale z ciekawości wrzuca jego profilowe zdjęcie do wyszukiwarki obrazów w Google.

Po kilku sekundach wiadomo, że fotografia przedstawia niemieckiego muzyka Uwe Hubertusa, popularnego w latach 80, który na pewno nie wie, że może łamać serca nieświadomych Polek. Nadawca jednak podaje się za sierżanta Patricka Johnatana, amerykańskiego żołnierza, samotnego ojca nastolatka.

Z ciekawości i dla zabawy Katarzyna postanawia odpisać "żołnierzowi" kilka niezobowiązujących zdań, by myślał, że połknęła haczyk. Jest gotowa na to, że lada chwila padnie prośba o pieniądze. To jednak się nie dzieje. Przychodzą kolejne maile, ich nadawca wylewnie opisuje żołnierskie losy, opowiada o swoim życiu, zaczyna wyznawać gorące uczucie do Polki z Linkedin.

- Patrick oczywiście średnio interesuje się tym, co mu piszę - opowiada w rozmowie z Wirtualną Polską Katarzyna. Nie chce znać szczegółów jej życia, nie zadaje pytań. Zazwyczaj internetowi oszuści starają się wejść w bliską relację ze swoją ofiarą. Sprawiają, że zaczyna im ufać, zwierzać się, wierzyć w obietnice.

d1dz20y

"Twój na zawsze, Patrick. Przytul i pocałuj"

Wymiana maili trwa kilka miesięcy z przerwami. "Sierżant" z twarzą Uwe Hubertusa nareszcie zadaje pytanie: oświadcza się znalezionej w sieci Katarzynie.

- Doskonale! Patrick chce ze mną być i niczego ode mnie nie chce. W ogóle też mnie nie słucha, ale miłość może i nie tylko jest ślepa, ale i głucha - śmieje się kobieta na wspomnienie amanta.

"Milionerka" przyjmuje te oświadczyny z rozbawieniem, czekając na dalszy bieg wydarzeń. "Patrick" ma zamiar przyjechać do Polski, co więcej: ma otrzymać dużą sumę pieniędzy, równe 600 tys. dol. Nie może ich wysłać do Polski przelewem "bo wojna i terroryzm", wyśle je przesyłką dyplomatyczną. Jednocześnie wylegitymował się swojej nowej narzeczonej. Oto nadesłany przez niego "dokument":

a Licencjodawca
Niemiecki muzyk w roli amerykańskiego żołnierza na podrobionym dokumencie Źródło: Licencjodawca

"Wysyłam ci moją kartę dowodu wojskowego, aby wiedzieć, że jest to poważna sprawa i wymaga poważnej uwagi. Proszę nie mówić nikomu o tej sprawie, tylko ze względów bezpieczeństwa" - pisze w mailu. Wiadomość kończy słowami: "Twój na zawsze, Patrick. Przytul i pocałuj".

d1dz20y

W tym momencie do "akcji" dołącza kolejna postać: dyplomata Henry'ego Browna. To on ma być pośrednikiem w przekazaniu gotówki. Niestety na jednym z lotnisk napotkał problemy! Potrzebuje opłacić dokumenty, pozwolenia... nareszcie pada kwota. Gdy Katarzyna, wirtualna narzeczona "amerykańskiego żołnierza", wpłaci 1950 dol. na podane konto, 600 tys. będzie na wyciągnięcie ręki.

Ta zapewnia "ukochanego", że wysłała pieniądze, pokazuje mu nawet sfabrykowany przelew. - Oszukanie oszusta wydało mi się małym złem - mówi z uśmiechem.

a Licencjodawca
Potwierdzenie przelewu, jakie wysłała oszustowi Katarzyna. Według danych na nim mieszka na ulicy Moczymordy w miejscowości MęczyduszaŹródło: Licencjodawca

Zrażony brakiem przelewu "Patrick" przestaje się odzywać, nici z dolarów i zaręczyn.

d1dz20y

- Mam nadzieję, że oszuści będę mieć coraz mniejsze pole do popisu, a kobiety będą świadome zagrożeń i nie będą ufać internetowym znajomościom o takim charakterze - mówi Katarzyna.

Oszustwa na "amerykańskiego żołnierza"

Instytut badawczy NASK podał, że w 2022 r. policjanci w całej Polsce dostali kilkaset zgłoszeń o oszustwach "na amerykańskiego żołnierza". Często proceder wyłudzania pieniędzy trwa tygodniami, a nawet miesiącami, a ofiary tracą oszczędności całego życia.

Zamiast figury żołnierza może występować doktor, biznesmen, znany aktor. Sytuację z nieprawdziwym Henrym Cavillem opisała nasza redakcyjna koleżanka.

d1dz20y

Schemat zazwyczaj jest ten sam: oszust, podając się za kogoś innego, mami ofiarę komplementami i obietnicami. Nawiązuje bliską relację, stwarza pozory intymności, przyjaźni, miłości. Gdy ofiara jest już w jakieś sposób przywiązana, zaczynają się prośby o pieniądze.

"Czasami znikają już po pierwszej wpłacie, ale często proceder wyłudzania pieniędzy trwa tygodniami. Niczego nieświadome, zakochane w bohaterze lub bohaterce z internetu osoby dokonują kolejnych wpłat na wskazane konto. Gdy kończą się oszczędności i brakuje pieniędzy na przelewy, oszuści przestają się odzywać, urywają kontakt i znikają" - przestrzegają eksperci NASK.

Ofiarami oszustów zazwyczaj padają osoby samotne, łaknące zainteresowania i bliskości. Ich potrzeby, niewiedzę na temat niebezpieczeństw w sieci i naiwność wykorzystują oszuści. Dlatego należy często i głośno mówić o tym procederze, by ostrzegać potencjalne ofiary.

d1dz20y

Basia Żelazko, dziennikarka Wirtualnej Polski

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wskazujemy Najlepsze filmy i seriale, Największe rozczarowania, afery i skandale oraz Największą bekę 2023 roku. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1dz20y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dz20y